-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۳ مرداد ۲۹, چهارشنبه

هشدار برای کودتا در کابل

یک مقام ارشد در دولت افغانستان نیز اظهار داشت: برخی از مردم در مورد اجرایی شدن طرح تشکیل «دولت موقت» بسیار جدی هستند زیرا از وقوع جنگ داخلی در افغانستان نگرانند.
برخی از مقامات در دولت «حامد کرزی» در صورت مشخص نشدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، راه حل برون رفت از بن بست سیاسی و امنیتی این کشور را ایجاد «دولت موقت» می دانند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از «نیویورک تایمز»، برخی از مقامات و افراد بانفوذ در نیروهای امنیتی افغانستان در مورد شائبه برپایی کودتا و تشکیل «دولت موقت» در این کشور در صورت مشخص نشدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هشدار داده اند.
این مقامات که نام آن ها هنوز فاش نشده است، هدف از اعلام طرح تشکیل «دولت موقت» را کودتا عنوان نمی کنند بلکه تهدیدی برای «اشرف غنی احمدزی» و «عبدالله عبدالله» برای پایان دادن به بحران های انتخاباتی جاری در افغانستان اعلام کردند.
آن ها گفته اند: پس از هفته ها بحث و گفت وگو در مورد چگونگی بحران انتخاباتی کنونی، به این نتیجه رسیدیم که بهترین راه خروج کشور از این اوضاع نابسامان تشکیل «دولت موقت» با اداره یک کمیته است.
به عقیده این افراد بانفوذ، بحران های به وجود آمده در افغانستان، مخالفان مسلح دولت را جسورتر، اقتصاد کشور را ضعیف و مردم را به آینده این کشور ناامید کرده است.
این در حالی است که «رنگین دادفر اسپنتا» مشاور امنیت ملی افغانستان، در دیدار با حامد کرزی گفته که هرگونه راه حل برای بحران انتخاباتی افغانستان باید براساس قانون اساسی این کشور انجام شود.
بر اساس گزارش ها، این سبک «تصرف قدرت» مانند کشورهای «مصر» و «تایلند» زمانی رخ می دهد که کشوری در بحران شدید سیاسی و امنیتی قرار بگیرد و گروهی برای حفظ دموکراسی و برگرداندن آرامش دست به اقدام نظامی بزنند.
با توجه به اظهارات مقامات متنفذ در دولت کنونی افغانستان، تبلیغات در مورد طرح تشکیل «دولت موقت» در افغانستان به عنوان آخرین راه حل پایان بحران در این کشور است.
این مقامات افغان معتقدند:تا زمانی که نتیجه واقعی انتخابات، بدون تقلب در بازشماری آرا اعلام شود، کشور را می توانیم از این طریق اداره کنیم.
یک مقام ارشد در دولت افغانستان نیز اظهار داشت: برخی از مردم در مورد اجرایی شدن طرح تشکیل «دولت موقت» بسیار جدی هستند زیرا از وقوع جنگ داخلی در افغانستان نگرانند.
وی افزود: این یک طرح تاکتیکی نیست بلکه یک طرح عملی و اجرایی است تا بار دیگر خاطرات جنگ های داخلی سال 1990 تکرار نشوند.
افشاگران طرح تشکیل دولت موقت افغانستان در روزهای اخیر اعلام کرده ند که آن ها اعلام طرح تشکیل «دولت موقت» از طریق کودتا را خروج افغانستان از بن بست های سیاسی و امنیتی می دانند و در غیر این صورت این کودتا بصورت مخفیانه و بدون این که کسی متوجه شود طراحی و اجرا می شد.
این مقامات با اظهار امیدواری از حمایت این طرح از سوی ارتش، پلیس و نیروهای امنیتی افغانستان اعلام کردند: اگرچه هنوز برنامه قطعی برای تشکیل «دولت موقت» وجود ندارد اما برخی معتقدند که یک کمیته برای اداره افغانستان تشکیل خواهد شد و از تیم های «تحول و تداوم» و «اصلاحات و همگرایی» نمایندگانی در این کمیته حضور خواهند داشت.
آن ها تصریح کرده اند که طرح دولت موقت تاکنون از سوی اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله پذیرفته نشده است.
این در حالی است که برخی دیگر از مقامات مسئول در دولت افغانستان، طرح دولت موقت را نوعی «دزدی قدرت» توسط اطرافیان حامد کرزی برای حفظ قدرتشان پس از 12 سال حکومت در افغانستان اعلام کرده اند.
آمریکا و کشورهای اروپایی نیز با دخالت مقامات افغان حاضر در دولت کنونی مخالف هستند زیرا معتقدند که سرمایه گذاری هایشان بیهوده خواهد شد.
این مخالفت ها در حالی صورت می گیرد که طرح تشکیل «دولت وحدت ملی» و بازشماری آرا به کندی پیش می رود و با چالش های زیادی روبرو است.
علاوه بر ناامنی، اختلافات قومی و نژادی همچنین کاهش شدید درآمد دولت، کشور افغانستان را به شدت تهدید می کند تا جایی که 2 مقام افغان خبر داده اند که دولت افغانستان، توانایی پرداخت حقوق کارمندان خود را ندارد زیرا درآمدهای دولتی از بخش گمرک و مالیات به یک سوم در سال جاری کاهش یافته است.
این مقامات گفته اند که با توجه به اوضاع افغانستان، دولت جدید باید هرچه سریعتر تشکیل شود و اگر رهبران ستادهای انتخاباتی «تحول و تداوم» و «اصلاحات و همگرایی» نتوانند راهکاری را ارائه کنند، ما زمینه را برای تشکیل «دولت موقت» فراهم می کنیم.
بر اساس این گزارش، 3 مقام ارشد دولت کرزی تاکید کرده اند: دولت جدید افغانستان تا اواسط سپتامبر باید مشخص شود تا توافقات نهایی بر سر پیمان امنیتی با آمریکا به انجام برسد.
آن ها افزودند: انتخابات ریاست جمهوری ممکن است سال آینده همراه با انتخابات پارلمان افغانستان برگزار شود.
«عمر داود زی» وزیر کشور افغانستان نیز گفته که مردم افغانستان باید در خصوص طرح تشکیل دولت موقت تصمیم گیری کنند اما من معتقدم که این طرح می تواند در چارچوب منافع ملی افغانستان باشد.
برخی از مشاوران و مقامات دولت حامد کرزی در نسشت های بررسی اجرای طرح تشکیل «دولت موقت» حضور دارند.
مشاوران و مقامات دولت کنونی افغانستان می گویند که اگر چه رئیس جمهور افغانستان با تشکیل «دولت موقت» مخالفت نمی کند اما تا پایان ماه جاری بدون در نظر گرفتن نتیجه انتخابات از قدرت کناره گیری خواهد کرد.