-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۳ شهریور ۹, یکشنبه

تغییرات زیادی درافغانستان آمدنی است.

دیلی تایمز


روزنامه دیلی تایمز با عنوان "هزینه جنگ افغانستان" مقالهء را نشر کرده است.
در مقاله آمده که در چند ماه آینده در میدان های امنیتی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افغانستان تغییرات زیاد رونما خواهد شد.
بر اساس جدول زمانی که ناتو و امریکا تعیین کرده اند، نیرو های امنیتی افغان تا پایان سال 2014 میلادی تمامی مسوولیت ها را به عهده خواهند گرفت.
به نوشته دیلی تایمز، ایالات متحده از سال 2002 تا 2014 میلادی برای انکشاف، بازسازی و تقویت نیروهای افغان که شامل اردو، پولیس و قوای هوایی می شود، 104 میلیارد دالر کمک کرده است. در کنار این، برای محافظت، آموزش و تجهیز آنها 62 میلیارد دالر دیگر مصرف کرده است.
امریکا از سال 1948 تا 1952 میلادی، پس از پایان یافتن جنگ دوم جهانی، در شانزده کشور اروپایی، پول معادل 103 اعشاریه چهار میلیارد دالر امروزی را مصرف کرده است. این مصارف تقریباً معادل پولی است که در افغانستان مصرف شده است.
اما روزنامه استدلال می کند که کمک ها و پلان های امریکا، اروپا را پس از جنگ جهانی دوم آباد ساخت اما افغانستان را نتوانست آباد سازد.
به نوشته دیلی تایمز، برای امریکا، این یک حقیقت دلسرد کننده است.
روزنامه می نویسد که افغانستان به سه میدان صلح و ثبات که گزینه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی اند، وابسته است و همین ها تعیین کننده آینده افغانستان استند.