-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ اردیبهشت ۳۰, چهارشنبه

روسیه با کدام تروریزم «مبارزه» می کند؟

وزیرداخله روسیه درکابل
وزیر داخله روسیه در حالی به افغانستان سفر می کند که حکومت افغانستان می خواهد در مبارزه علیه تروریزم همکاری کشور های منطقه را جلب نماید.

وزیر داخله روسیه Vladimir Kolokoltsev ولادمیر کولو کولتسیف به دعوت وزیر داخله افغانستان جنرال نور الحق علومی به کابل آمده است.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان صدیق صدیقی اظهار داشت که وزرای داخله دو کشور در مورد تهدید های مشترک امنیتی تبادل نظر کردند.

به گفته سخنگوی وزارت داخله افغانستان، وزیر داخله روسیه تعهد نمود که در این راستا به افغانستان کمک می کند.

آقای صدیقی به رادیو آزادی گفت که روسیه و افغانستان گروه تماس را تشکیل می دهند تا برای مشکلات موجود راه حل پیدا کنند:

"بحثها مشخص روی تهدیدات و تروریزم و خاصتاً روی تلاش اردو و پولیس ملی افغانستان متمرکز بود که در شمال این کشور در جنگ با تروریستان مشغول می باشند و از فعالیت قوای افغان که تروریستان را به عقب رانده اند ستایش به عمل آمد. در مجموع بر موضوع تهدید بزرگ بحث شد که تهدید تروریزم می باشد."

قبل از این هم وزیر داخله روسیه در مورد تشکیل یک کمربند امنیتی با مقامات افغان صحبت کرده بود که هدف از آن جلوگیری قاچاق مواد مخدر به کشور های آسیای میانه می باشد.

وزیر داخله روسیه در یک زمانی به افغانستان سفر می کند که نا امنی ها در شمال افغانستان مسکو را نگران ساخته است.

از سوی دیگر این سفر در حالی صورت می گیرد که حکومت افغانستان تلاش ها را به هدف جلب همکاری کشورهای منطقه در مبارزه علیه تروریزم آغاز کرده است.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان صدیق صدیقی می گوید که تماس ها و مذاکرات اخیر با چین هم جز این تلاشها می باشد:

"امروز هم صحبت شد که چگونه کار مشترک انجام شود و تبادله معلومات صورت بگیرد و برای تعلیم و تربیه پولیس افغان زمینه در روسیه فراهم شود."

وزیر داخله روسیه همچنان با رییس جمهور اشرف غنی در مورد همکاری های اقتصادی و سیاسی صحبت کرده است.

کارشناسان افغان به این نظر اند که در پهلوی پاکستان و ایران، کشورهای روسیه و چین هم می توانند در تامین صلح و امنیت در افغانستان نقش مهم داشته باشند. به گفته آنها بی امنیتی در افغانستان برای روسیه و چین هم تهدید بشمار می رود و همکاری آنها می تواند موثر واقع شود.