-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ خرداد ۴, دوشنبه

الجزیره: احتمال اتحاد مسکو با استاد عطا

تجمع قوای روسی در ولایت تاجک خالتون در مرز با افغانستان
اشاره: این گزارش همزمان با انکشافات جدید منتشر شده است. جمیعت اسلامی در چهار دشوار مبارزه چندین قدرت منطقه یی قرار گرفته است. گزارش شده که سران نظامی و سیاسی جمیعت در محور استاد عطا در مزار شریف گردهم آمده و دنبال رایزنی برای مقابله با موقعیت جدید اند.

زمانی که «اشرف غنی» در سپتامبر گذشته از بهبود روابط افغانستان با پاکستان و ایران سخن گفت و نیز به دنبال همراه کردن چین به عنوان یکی از قدرت های منطقه در مذاکره با طالبان بود، همسایه قدرتمند خود روسیه را فراموش کرد.
به گزارش فارس به نقل از الجزیره انگلیسی،« دیمیتری مدودیف» نخست وزیر روسیه چندی پیش در اقدامی غیرمنتظره اعلام کرد که ترانزیت محموله های نظامی ناتو به افغانستان را از تمامی مرزهای این کشور متوقف کرده و نیز توافقات قبلی با ناتو از قبیل تحویل سخت افزار و تجهیزات نظامی از طریق راه آهن، خودرو و یا حریم های هوایی روسیه را به افغانستان لغو کرده است.
احساس خطر کشور های همسایه افغانستان از پیشروی ها ی اخیر طالبان
بنا بر این گزارش، پیشروی های اخیر طالبان در ولایت های شمالی «بدخشان»، «قندوز»، «بادغیس»، «فاریاب» و«جوزجان» سبب شده است که کشور های تاجیکستان،ترکمنستان و ازبکستان که در حدود 2000 کیلومتر با شمال افغانستان فاصله دارند، احساس خطر زیادی کنند.
الجزیره نوشت: روسیه که هم مرز کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی(CSTO) که کشورهای ارمنستان، بلاروس، قزاقزستان و  تاجیکستان را در بر می گیرد، به برگزاری مانورهای آمادگی در برابر خطرات احتمالی طالبان اقدام کرده است.
روسیه به دنبال تجهیز نظامی برای مقابله با تروریست
بنا براین گزارش، روسیه در استان «تاجیک خالتون» تاجیکستان چیزی در حدود 200دستگاه تجهیزات نظامی،20 جت جنگی و هلیکوپتر و همچنین 30 فروند هواپیمای حمل و نقل نظامی را به منظور واکنش به حملات احتمالی طالبان، به حالت آماده باش مستقر کرده است.
روسیه به پیشروی های اخیر طالبان، القاعده و برخی از گروههای افراطی مرکزی آسیا مانند «جنبش اسلامی ازبکستان» در شمال افغانستان که وفاداری خود را برای پیوستن به سازمان اطلاعات پاکستان اعلام کردند، هشدار داد.
الجزیره با بیان این که مقامات امنیتی روسیه پیوستن حدود 300 شهروند آسیای مرکزی به سازمان اطلاعات پاکستان را محتمل دانستند، نوشت: آمارها نشان می دهد که همکاری روز افزون میان دیگر گروه های تروریستی در آسیای مرکزی و شمال قفقاز با سازمان اطلاعات پاکستان ادامه دارد.
پایگاه خبری الجزیره با اشاره به اظهارات «ویتالی چورکین» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل مبنی بر اظهار نگرانی وی از افزایش روز افزون تروریست ها در افغانستان،نوشت: تعداد حملات تروریستی در این کشور نسبت به سال 2014 دو برابر شده است و این تهدیدی جدی برای امنیت منطقه به شمار می آید.
«ویکتور ایوانف» رییس مرکز کنترل مواد مخدر روسیه اعلام کرد: آمار حاصل از 13 عملیات نظامی ناتو در افغانستان نشان می دهد که یک گروهی که متشکل از نیم میلیون تروریست مسلح مخالف دولت است، در برخی از نقاط افغانستان گسترش یافته است.
در گزارش الجزیره آمده است: «امامعلی رحمان» رییس جمهور تاجیکستان نیز ضمن انتقاد شدید از افزایش عملیات تروریستی طالبان در مرزهای مشترک این کشور با افغانستان، شبه نظامیان سازمان اطلاعات پاکستان را تهدیدی جدی برای تاجیکستان خواند.
بنابر گزارش های دریافتی اخیرا 10سرباز تاجیک در 60 کیلومتری مرز این کشور با افغانستان توسط گروههای مسلح ربوده شده و به دلیل همین تهدیدات ، دوشنبه تمایل زیادی برای رابطه نزدیک با کابل ندارد.
 استقبال مخالفان غنی از اقدامات امنیتی روسیه
الجزیره نوشت: در صورت عدم مشورت غنی با مسکو، روسیه به سراغ سایر بازیگران منطقه ای افغانستان خواهد رفت. که یکی از همین افراد« عطا محمد نور» سرپرست ولایت بلخ است.
«محمد نور» طی سخنرانی خود در کنسولگری روسیه در شهر «مزار شریف» به مناسبت هفتادمین سالگرد پیروزی روسیه بر نازی ها، از امضای توافقنامه امنیتی دوجانبه میان واشنگتن و کابل انتقاد شدیدی کرد و آن را بی فایده دانست.
وی همچنین از دولت به خاطر عدم اقدام مناسب نسبت به وخامت اوضاع در استان های شمالی انتقاد کرد و به غنی در صورت بدتر شدن شرایط هشدار داد.
سرپرست ولات «بلخ» از تلاش های غنی برای بهبود رابطه با پاکستان اظهار نگرانی کرد و این امر را به منزله قرار دادن اطلاعات افغانستان در اختیار سرویس های جاسوسی دشمن دانست.
روسیه با تمام قوا از مرزهایش در برابر تروریست ها دفاع خواهد کرد
الجزیره با تاکید بر این نکته که روسیه در طول تاریخ همواره نسبت به پاکستان بی اعتماد بوده و بر این باور است که اسلام آباد به دنبال منافع خود در افغانستان و آسیای مرکزی است، نوشت: مسکو به تازگی یک پیمان همکاری های دفاعی با پاکستان در زمینه خرید و فروش سلاح و برگزاری مانورهای مشترک را امضا کرد.
به وسیله این پیمان، روسیه قصد دارد در جریان کامل مذاکرات صلح طالبان و پاکستان و نیز سرانجام روابط میان افغانستان با پاکستان و ایالات متحده آمریکا قرار گیرد.
به نوشته این پایگاه خبری انگلیسی ،پس از گذشت 14 سال از حمله ایالات متحده آمریکا به افغانستان ،مرزهای جنوبی روسیه نیز مورد تهدید جدی گروههای تروریستی منطقه قرار گرفته و این طبیعی است که مسکو بخواهد با تمام قوا از مرزهایش دفاع کند.
الجزیره در پایان نوشت: با توجه به این که روسیه از سوی کشورهای غربی مورد تحریم شدیدی قرار گرفته است،هیچ تضمینی وجود ندارد که پکن به بی طرفی خود ادامه داده و احتمالا یک رویکرد غیر متعارف را در برخورد با گروههای تروریستی منطقه در پیش بگیرد.