-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ اردیبهشت ۲۹, سه‌شنبه

جنگ مذهبی درولایت رمادی

کاروانی متشکل از حدود سه هزار شبه نظامی شیعه عراقی، دوشنبه ۱۸ مه، به یک پایگاه نظامی در نزدیکی شهر رمادی مرکز استان الانبار عراق رسید. هدف هم باز پس گیری شهر از شبه نظامیان داعش است که این شهر را روز یکشنبه تصرف کردند؛ رخدادی که بزرگ‌ترین شکست برای دولت عراق از تابستان ۲۰۱۴ به شمار می‌آید.


شاهدان عینی و یک افسر در ارتش عراق به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که شبه نظامیان داعش خود را برای از سرگیری درگیری‌ها در اطراف رمادی آماده می‌کنند و خودروهای زرهی خود را به سمت پایگاه نظامی محل حضور شبه نظامیان شیعه، حرکت داده‌اند.
در همین حال ائتلافی که آن را ایالات متحده آمریکا رهبری می‌کند، حملات هوایی خود را به پایگاه‌های داعش تشدید کرد. یک سخنگوی ائتلاف اعلام کرد که شمار حملات هوایی به نزدیکی رمادی در هفتاد و دو ساعت گذشته، به ۱۹ حمله رسید. او تاکید کرد که این حملات با درخواست نیروهای امنیتی عراقی صورت گرفته است.
پس از آنکه رمادی به طور کامل به دست شبه نظامیان داعش سقوط کرد، حیدرالعبادی نخست وزیر عراق خواستار کمک شبه نظامیان شیعه موسوم به حشد الشعبی (بسیج مردمی) شد.
حضور شبه نظامیان شیعه می‌تواند به دولت عراق در ضد حمله خود علیه شبه نظامیان داعش کمک کند اما در عین حال ممکن است به افزایش تنش مذهبی در یکی از پر خشونت‌ترین مناطق عراق بینجامد.
صباح کرحوت رئیس شورای اداری استان الانبار گفت که نیروهای «حشد الشعبی» به پایگاه نظامی الحبانیه رسیدند و اکنون آماده نبرد هستند. این شورا همچنین اعلام کرد که این شبه نظامیان به طور کامل مجهز هستند.
یک شاهد عینی گفته است که کاروان بزرگی از خودروی‌های زرهی و کامیون‌ها را دیده است که به اسلحه اتوماتیک و شمار زیادی موشک انداز مجهز است. او افزود که این خودرو‌ها پرچم‌های زرد ویژه «گردان‌های حزب الله» که از گروه‌های شبه نظامی شیعه عراقی است، برافراشته بودند. این شبه نظامیان بار‌ها با نیروهای نظامی آمریکایی در زمان حضورشان در عراق جنگیده بودند.
اکثر ساکنان رمادی سنی مذهب هستند. حیدر العبادی فرمان اعزام شبه نظامیان شیعه را در تلاش برای بازپس گیری منطقه امضا کرد؛ اقدامی که پیش از این به خاطر نگرانی از افزایش تنش‌های فرقه‌ای، زیر بار آن نرفته بود.
سخنگوی استان الانبار گفت که در درگیری‌های روزهای اخیر رمادی، دستکم ۵۰۰ نفر کشته شده‌اند. سازمان ملل متحد هم از فرار بیش از ۲۵هزار نفر از شهر خبر داده است.
گروه داعش می‌گوید که شمار زیادی تانک و خودروی زرهی به غنمیت برده و ده‌ها تن از «مرتد‌ها» را کشته است؛ واژه‌ای که از آن برای توصیف نیروهای امنیتی عراقی استفاده می‌کند. یک شاهد عینی در داخل رمادی هم می‌گوید که جنازه‌های نیروهای پلیس و ارتش را دیده که در جای جای شهر بر روی زمین‌ها دراز کشیده‌اند.

واقعیت هولناک

سقوط شهر رمادی شکستی بزرگ برای نیروهایی به شمار می‌آید که با گروه داعش می‌جنگند؛ نیروهایی که از ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا، نیروهای دولتی عراقی و شبه نظامیان شیعه حمایت شده از سوی ایران تشکیل شده‌اند.
سقوط شهر همچنین تلنگری سخت به یالات متحده است که نیروهای ویژه‌اش هفته گذشته عملیاتی در سوریه انجاک دادند و طی آن مسئول فروش نقت و گاز داعش را کشتند و همسرش را دستگیر کردند.
نیروهای عراقی و شبه نظامیان شیعه، حدود شش هفته پیش شهر تکریت زادگاه صدام حسین رئیس جمهوری پیشین عراق را از شبه نظامیان داعش باز پس گرفتند؛ این بزرگ‌ترین پیشروی نیروهای عراقی از تابستان گذشته یعنی پس از تصرف مناطق گسترده‌ای از شمال عراق توسط داعش به شمار می‌آید.
شهر تکریت در ساحل رود دجله واقع است. اما نیروهای عراقی پیروزی‌های چندانی در ساحل رود فرات که در غرب بغداد واقع است، نداشتند.
یک افسر در ارتش عراق که از رمادی خارج شده می‌گوید که به نیرو‌ها دستور داده شد که صفوف خود را منظم کنند، اما توان و روحیه جنگ نداشتند.
برخی تحلیلگران بر این باورند که سقوط رمادی ضعف استراتژی آمریکا را که تنها به حملات هوایی بسنده می‌کند و جنگ زمینی را برای نیروهای دولتی و شبه نظامیان شیعه‌‌ رها کرده، نشان می‌دهد.
یک نویسنده عراقی خواستار جنگیدن مستقیم امریکا درخاک عراق شد.


حسن حسن مولف یک کتاب درباره داعش در این باره گفته است که آمریکایی‌ها می‌گویند حملات هوایی انجام می‌دهند اما داعش پس از این حملات بود که نیروهای عراقی را شکست داد.
او افزود: «این نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها به یک استراتژی جدید و کامل نیاز دارند و خود باید بجنگند.»
قاسم الفهداوی یکی از وزرای دولت عراق هم می‌گویند که نیروهای عراقی فاقد حرفه‌ای‌گری، آموزش و انظباط برای ایستادگی در برابر گروه کوچکتری از شبه نظامیان حرفه‌ای داعش هستند.
در حالی که دولت بغداد از عشایر سنی خواست کمک شبه نظامیان شیعه علیه گروه داعش را بپذیرند، اما بسیاری از سنی‌ها معقدند که این شبه نظامیان، تهدیدی بزرگ‌تر از داعش هستند.
شیخ علی حمد از شیوخ عشایر سنی که در اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق به سر می‌برد می‌گوید: «اعزام نیروهای حشد الشعبی به پایگاه سنی‌ها در الانبار نشان می‌دهد که دولت بغداد می‌خواهد سنی‌ها را نابود کند.»
شیخ علی حمدان می‌افزاید: «دولت می‌خواهد این قلعه را نابود کرده و دیوار‌هایش را در هم شکند تا شبه نظامیان شیعه واردش شوند و مذهب تشیع را نشر دهند.»
اما برخی عشایر الانبار نیز از خشونت شبه نظامیان داعش در هراسند و آماده‌اند تا نقشی برای شبه نظامیان شیعه که اتفاقا در این منطقه منفور هستند، قائل شوند. از همین رو یکی از شیوخ که خواسته نامش فاش شود گفته است: «شک و گمان‌های بسیاری به نیروهای حشد الشعبی وجود دارد اما در این مرحله از هر نیرویی برای نجات سنی‌ها از داعش استقبال می‌شود.»