-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ خرداد ۹, شنبه

مجله اکونومیست و تابلوی مغشوش قندز

داعش، اربکی، راهزنمجله اکانامیست در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان فصل خونریزی در افغانستان که در بخش آن می نویسد، این اولین فصل جنگ در افغانستان است که قوای این کشور بدون حمایت ناتو عملیات انجام می دهند و از همین سبب تلفات آنها هم زیاد است.

با وصف این تلفات به نوشته مجله یک تعداد افغان ها به این نظر اند که حکومت افغانستان به آهستگی گام های را بسمت مهار کردن طالبان برداشته و مانع پیشروی آنها شده است.

مجله اکانامیست بیشتر وضعیت قندز را بررسی کرده و به قیام های مردمی و تشکیل گروه های اربکی در این ولایت و ولایات دیگر افغانستان اشاره کرده است.

مجله می گوید: مردم افغانستان در رابطه با تشکیل چنین گروه ها نگرانی دارند چون این گروه ها می توانند در اینده به یک قوه دیگر سرکش تبدیل شوند و از سوی دیگر به گفته افرادی که از جنگها در کندز فرار کرده اند این افراد مسلح در روز اربکی هستند ولی در شبها به دزد و راهزن تبدیل می شوند.

مجله ادامه می دهد که در اواخر ترس دیگر هم افغانستان را فراگرفته است که از حضور گروه داعش عبارت می باشد. مهمتر از همه اینکه گفته می شود بعضی از گروه های طالبان هم با داعش همدست شده اند.

ولی مجله اکانامیست می نویسد، احتمال اینکه طالبان داعش را به آغوش بگیرند کم است، زیرا طالبان پشتون های ملتگرا هستند و با این نظر داعش که می خواهد خلافت جهانی اسلامی را حاکم بسازد پابندی ندارند.

از سوی دیگر گروه طالبان انتظار مذاکرات سیاسی با حکومت افغانستان هم می باشند و به گفته جنرال امریکایی جان کمپبل نظریات طالبان و داعش در برخورد قرار دارد.

اما به نوشته مجله، از اینکه در صفوف مخالفین جدایی ایجاد شده است نباید جشن گرفت زیرا در جنگ در بین خود ملیشه ها باز هم مردم کشته می شوند و این جنگ ها بی اعتمادی را در مورد آینده بیشتر ساخته و خونریزی را زیاد می کند.