-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ خرداد ۶, چهارشنبه

رنگ بازی سفیر انگلیس

کارین پیرس: طالبان مانند تروریست ها عمل میکنند!
دپلوماسی شکم سیری

(پژواک ٥ جوزا ۹۴): سفیر جدید بریتانیا در افغانستان می‌گوید که طالبان به دلیل کشتن و هدف قرار دادن غیر نظامیان، همانند تروریست‌ها عمل می‌کنند و همچنان تهدیدی به امنیت افغانستان و پاکستان به شمار می روند.
کارین پیرس، امروز پس از تقدیم اعتبار نامه خود به محمد اشرف غنی رئیس جمهور، در یک نشست خبری در سفارت این کشور در کابل با خبرنگاران در مورد مسائل مختلف گفتگو کرد.
وی گفت که در دیدار با رئیس جمهور، روی مسائل مختلف مورد علاقه دو کشور از جمله وضعیت افغانستان و چالش‌های موجود و برنامه‌های حکومت افغانستان برای مقابله با این چالش‌ها صحبت کرده است و نامه دیوید کمرون، نخست وزیر بریتانیا را به اشرف غنی سپرده است.
به گفته خانم پیرس، کمرون در این نامه در مورد تجدید تعهدات بریتانیا به افغانستان در بخش‌های مختلف، تمایل این کشور در کمک به اصلاحات و مبارزه با چالش‌هایی که افغانستان با آن مواجه است، نوشته است.
سفیر بریتانیا در مورد دیدگاه این کشور در مورد مخالفان مسلح در افغانستان گفت: «این واضح است که داعش و طالبان بیشتر ارزش‌ها، استندرد‌ها و معیارهایی که بیشتر مردم در بیشتر کشورهای جهان به آن باور دارند، رعایت نمی‌کنند و همچنان این نیز واضح است که آن‌ها همانند تروریست‌ها عمل می‌کنند؛ به غیر نظامیان عادی حمله کرده و آن‌ها را هدف قرارداده‌اند. شمار زیاد تلفات غیر نظامیان در افغانستان، ۷۸ تلفات از سوی طالبان بوده است.»
به گفته وی، نظامیان خارجی و نیروهای امنیتی افغان نیز عامل بروز تلفات غیر نظامیان بوده‌اند اما این تلفات تصادفی (غیر عمدی) بوده است.
این دیپلمات ارشد انگلیسی خاطر نشان نمود که طالبان نه تنها تهدیدی برای افغانستان، بلکه تهدیدی به پاکستان نیز به شمار می روند.
کارین پیرس در مورد پروسه صلح و اینکه آیا بریتانیا بر پاکستان بخاطر ایفای نقش مثبت در افغانستان و تشویق طالبان به صلح، فشار وارد می‌کند، گفت که بریتانیا با پاکستان و افغانستان در مورد پروسه صلح و طالبان صحبت کرده است و آنان را بخاطر سهم گیری در این پروسه که برای افغانستان و منطقه حیاتی و مهم است، تشویق نموده است.
سفیر بریتانیا با تاکید بر این که فشاردر این زمینه بر دیگر کشورها نتیجه مطلوبی نخواهد داد، افزود: «شما در دیپلماسی حکومت بریتانیا، فشار آشکار بر دیگر کشور‌ها بخاطر موضوعاتی از جمله پروسه صلح را نخواهید دید، زیرا روند صلح تلاش‌های آرام‌تر نیاز دارد.»
به گفته وی، تا اکنون هیچ یک از طرف های درگیر از بریتانیا بخاطر میانجی گری در روند صلح کمک نخواسته است اما اگر این درخواست مطرح شود، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
به باور وی، توسعه همکاری‌های منطقه‌ای به ویژه در زمینه اقتصادی به بهبود امنیت وثبات کمک خواهد کرد.
این دیپلمات انگلیسی در عین حال در مورد اوضاع کنونی افغانستان گفت: «نمی‌توانم بگویم که مشکلات (نا‌امنی) در همه مناطق کشور در حال افزایش است، من فکر می‌کنم که روال متفاوتی در حال شکل گیری است؛ کامیابی‌هایی مهمی از جمله توسط نیروهای امنیتی افغان به وجود آمده که به مهار تهدیدات کمک کرده است.»
موصوف در مورد مواد مخدر افغانستان نیز گفت که راه حل ساده‌ای برای مقابله با این پدیده وجود ندارد اما معیشت بدیل و تلاش برای بازگرداندن دهقانان به زراعت(حلال) می‌تواند مفید باشد.
سفیر بریتانیا در کابل در مورد کمک های جهانی از جمله این کشور به کمیسیون های انتخاباتی، گفت که روند کمک مالی در این زمینه تنها بعد از انجام اصلاحات در نظام انتخاباتی از سر گرفته خواهد شد.