-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ خرداد ۷, پنجشنبه

نماینده پوتین: تعرض ازقندز به آسیای مرکزی شروع شده

انتقال جنجالی ترین جنگ قرن، از حوزۀ افغانستان به آسیای میانه

به گزارش شبکه اطلاع رسانی، روز گذشته نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور افغانستان در سخنانی با اعلام تجمع تعداد زیادی از افراطگرایان خارجی در مرزهای شمالی افغانستان، خبر از تعرض شبه‌نظامیان به مرزهای آسیای مرکزی داد و گفت: شبه‌نظامیان مستقر در شمال افغانستان که به تازگی نا امن تر از گذشته شده، متعلق به گروه‌های مختلف قومی می‌باشند ولی اغلب آن‌ها را تاجیک‌ها، قرقیزها، ازبک‌ها تشکیل می‌دهند و همچنین عرب‌ها، اویغورهای چینی و افرادی از قفقاز شمالی نیز در میان آنان حضور دارند.

این مقام روسی با اشاره به تلاش‌های طالبان برای اشغال مرکز ولایت قندوز گفت: بر اساس اطلاع موجود برخی از گروه‌های افراطی و از جمله طالبان و داعش در این مناطق مراکز آموزشی ایجاد کرده‌اند. به نحوی که اکنون عملا بدخشان و قندوز تبدیل به مرکز تجمع فعال افراطگرایانی شده است که شبه نظامیان برای نفوذ به مرزهای کشورهای آسیای مرکزی از جمله تاجیکستان در آن آموزش می ببیند. 

نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان در راستای حفظ ثبات و امنیت آسیای مرکزی بحث مقابله با نفوذ شبه‌نظامیان به منطقه را کلیدی خواند و تصریح کرد: در تاجیکستان، ترکمنستان و دیگر کشورها فعالیت شبه‌نظامیانی که تجربه افغانستان، عراق و سوریه را دارند، بدون تردید روی ثبات سیاسی کل منطقه تاثیر بسیار منفی خواهد داشت.

 همان گونه که طی سالهای پیش اعضای جنبش اسلامی ازبکستان در حال فراهم کردن تسلیحات و آموزش برای جنگجویان همفکر خود در افغانستان بودند. طی این سالها این گروه برای شبه نظامیان طالبان، بهترین تسلیحات و آموزشهای نظامی فراهم می آوردند که این تسلیحاتی مدرن طالبان تنها می تواند با ارتباطات خوب بین المللی از شبکه های مافیایی حصول شود.