-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ خرداد ۴, دوشنبه

فریاد شکوه ازکاخ سفید بلند شد.

وزیر دفاع امریکا میگوید، اردوی عراق علیه داعش نمی جنگد.

در حالی که یک گذرگاه مرزی در عراق امروز به دست داعش افتاد، "اشتون کارتر" وزیر دفاع آمریکا، از عملکرد ارتش عراق در زمینه مبارزه با داعش شدیداً انتقاد کرد و گفت: ارتش عراق هیچ اراده ای برای مقابله با نیروهای گروه دولت اسلامی هنگام جنگ رمادی از خود نشان نداد. شهر رمادی که پیش از درگیری ها ۵٠٠ هزار نفر جمعیت داشت، هفته گذشته به دست نیروهای داعش افتاد.
به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، وزیر دفاع آمریکا، به شبکه تلویزیونی "سی ان ان" گفت: تعداد سربازان عراقی خیلی بیشتر از تعداد نیروهای داعش بود و می توانستند آنان را از این شهر بیرون کنند. با این حال "اشتون کارتر" اضافه کرد که آمریکا به حمایت خود از این ارتش با حملات هوایی علیه نیروهای داعش و همچنین ارسال تجهیزات به عراق و آموزش نیروهای این کشور، ادامه می دهد. وی گفت: «حملات هوایی مؤثر هستند، اما نه این حملات و نه ما، نمی توانیم جایگزین ارادۀ مبارزه برای عراقی ها شویم».
خبرگزاری "رویترز" از واشنگتن نوشته که ارتش آمریکا در حال حاضر برنامه ای برای تغییر ماهیت پشتیبانی خود از ارتش عراق ندارد.
همچنین خبرگزاری فرانسه از بغداد، گزارش داده که امروز نیروهای گروه "دولت اسلامی" کنترل کامل یک گذرگاه عراق و سوریه را به دست گرفتند. این پیشروی داعش پس از آن رخ داد که نیروهای عراقی از گذرگاه "الولید" در مرز سوریه عقب نشینی کردند و به سوی گذرگاه "طریبیل" در مرز اردن رفتند.
دو روز پیش نیز گذرگاه مرزی "التنف" در سوریه که در مقابل گذرگاه الولید در عراق قرار دارد، به دست داعش افتاده بود. به این ترتیب، داعش بر جاده ای که استان "الانبار" عراق را به سوریه متصل می کند تسلط دارد. چند روز پیش گفته شده بود که نیمی از خاک سوریه تخت کنترل داعش است.