-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ خرداد ۶, چهارشنبه

تکلیف ناتو؛ تمرکز جنگ درعراق یا اکرائین؟

داعش، برای ناتو چالش نیست. آیا برای تهدید روسیه، عبور طلایه های داعش به سوی آسیای میانه به امری اجتناب ناپذیر مبدل نشده است؟به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا پس از مذاکره با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در دفتر کار خود گفت: ما فرصت مذاکره درباره وضعیت اوکراین و جدی تر شدن مواضع تهاجمی روسیه را داشتیم.

این دومقام بر لزوم احترام گذاشتن طرفین درگیر در اوکراین به توافق نامه آتش بس فوریه سال جاری میلادی تاکید کرده و استولتنبرگ گفت: این توافقنامه آتش بس که به شدت نقض شده هنوز می تواند راهی به سوی صلح باشد.

این توافق میان قدرت های اروپایی، روسیه و اوکراین با هدف پایان دادن به درگیری های 13 ماهه ای که جان 6300 تن را گرفته و یک میلیون تن دیگر را بی خانمان کرده، صورت گرفت.

در روزهای اخیر درگیری های سنگینی میان نیروهای اوکراینی و جدایی طلبان حامی روسیه در نزدیکی شهر بندری استراتژیک "ماریوپول" در گرفته است.

در همین حال به دنبال اقدامات "تحریک آمیز" هواپیماها و زیردریایی های روسیه در آب ها و حریم هوایی اروپا، تنش ها افزایش یافته است.

اوباما گفت: این یک زمان مهم و چالش برانگیز برای ناتو محسوب می شود.

وی در همین حال گفت، آمریکا با متحدانش در ناتو به شدت همکاری می کند تا با دیگر کشورها در مبارزه با تروریست های داعش و رسیدگی به چالش های لیبی مشارکت کنند.

وی افزود: ناتو الزاماً تمامی چالش های جهانی به ویژه آنچه را که ما «جبهه جنوبی» توصیف می کنیم به رسمیت می شناسد و مطمئن باشید که ما به همکاری موثر در مبارزه علیه داعش ادامه خواهیم داد.

اوباما اشاره کرد که تمامی 28 عضو ناتو بخشی از ائتلاف حامی دولت عراق علیه گروه تروریست های داعش هستند.

همزمان با بررسی های عراق برای انجام حمله ای جدید با هدف بازپس گیری قلمرو مهم و حائز اهمیت غرب بغداد، اوباما گفت، آمریکا و متحدانش باید بررسی کنند که آیا تجهیزات نظامی علیه تروریست های داعش مستقر می کنند یا خیر.

کاخ سفید اعلام کرد، در حال پاسخ دادن به تقاضاهای نیروهای عراقی درخصوص تسلیحات قدرتمند ضدتانکی بیشتر برای مقابله با خودروهای زرهی است که داعش از آنها به عنوان خودروهای بمب گذاری شده مرگبار و پرقدرت استفاده می کند.

اوباما در همین خصوص گفت: چالش اعمال شده از سوی داعش در عراق و سوریه و ناآرامی های لیبی، ناتو را وادار ساخته تا در ماموریت های این ائتلاف، جنوب و شرق را نیز مدنظر قرار دهد.

وی افزود: این به معنای افزایش ظرفیت های دفاعی است که با دیگر کشورها همچون عراق یا کشورهای حوزه خلیج فارس که به همکاری با ما و همچنین اتحادیه آفریقا تمایل دارند، ایجاد می شود.