-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۹, جمعه

ملامنصور همان ملاعمر است.

فارن پالیسی


نشریه فارن پالیسی در شماره اخیر خود مطلبی را به نشر رسانده است تحت عنوان "کی طالبان را رهبری می کند" که در بخش آن نوشته است : خبر ها در مورد مرگ ملا محمد عمر مانند شعله های آتش در یک جنگل انبوه سرایت کرده است. و اگر ملا منصور جانشین وی باشد، این عمل برای مذاکرات صلح افغانستان اهمیت حیاتی خواهد داشت.

به نوشته نشریه، ملا منصور نسبت به هر فرد دیگر طالبان بیشتر در امور روز مره آنها دخیل بود و با صفوف طالبان مخصوصاً قوماندانان آنها در جنگ تماس مستقیم داشت و نفوذ وی در حکومت موازی طالبان قابل بحث نیست.

به نوشته نشریه، مهمتر از همه اینست که ملا منصور با سازمان استخبارات نظامی پاکستان آی اس آی روابط نزدیک دارد.

ملا منصور تا سال 2012 موقف افراطی داشت و حاضر نبود با حکومت رییس جمهور سابق افغانستان حامد کرزی داخل مذاکره شود، ولی در سال 2013 موقف وی تغییر کرد.

به هر حال به نوشته فارن پالیسی با این همه توانایی های ملامنصور، ملا محمد عمر نیست و نبود ملا محمد عمر در صفوف طالبان رخنه بزرگی ایجاد خواهد کرد و طالبان نسبت به هر وقت دیگر امروز بیشتر به تجزیه رو به رو می باشند.