-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۲, جمعه

ملل متحد: جنگ افغانستان فرا ترمی رود.

رهبری سیاسی درافغانستان باید خود را مسئولانه برای مدیریت واستفاده از جنگ چندین کشور آماد کند.

 نماينده ملل متحد درافغانستان، با تاکيد برهمکارى منطقوى ميان کشورهاى همسايه گفت که افغانستان نبايد جنگ چند کشوررا که افرادى دربين مخالفان مسلح دارند، به تنهايى پيش ببرد.
نیکولاس هیسم نمایند خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در امور افغانستان، اين مطلب را امروز در جريان ديدار با مسوولان محلى و نمايندگان مردم فارياب در شهر ميمنه به آژانس خبرى پژواک  ابراز داشت.
وى درمورد اینکه دولت افغانستان در طول ١٤ سال در مبارزه با طالبان ناکام بود و اکنون گروه داعش نیز ظهور کرده، آیا میتواند با این دو گروه مقابله کند؟ گفت که این منصفانه نیست که افغانستان جنگ چند کشور را به تنهایی درخاکش به  پیش ببرد، باید همکاری منطقوی بین کشور های همسایه که هرکدام آن به سهم خود افرادی در بین مخالفان مسلح دارند مبارزه مشترک صورت بگیرد.
 هيسم بدون وضاحت دادن، افزود: "من در رابطه به وضع  افغانستان روی یک طرح کار میکنم و آن را با سرمنشی ملل متحد نیز در میان گذاشتم که این کشور چگونه با مشکل امنیتی رسیدگی نمایدو موفقیت این طرح محسوس خواهد بود. "
وى درادامه صحبتهايش گفت:
" مشکل افغانستان متشکل از عناصرى از کشور های همسایه است که آنها برای فعلاً اجندايی دارند که شاید در آینده فراتر از افغانستان برای تطبیق آن کار نمایند . "

نماینده سرمنشی سازمان ملل هدف سفرش به فاریاب را گفتگو با مقام های محلی روی وضعیت عمومی، دريافت معلومات ازمشکلات و چالش های موجود این ولایت عنوان نموده، گفت که نه تنها فاریاب؛ بلکه اکثر ولایات افغانستان دچار چالش بوده و از اینرو برای سازمان ملل مهم است گاهی با مقام های محلی صحبت کرده از چالش ها آگاهی داشته باشد.
وى علاوه نمود: "با مسوولان محلی فاریاب صحبت مفصل داشتم، در رابطه به وضع عمومی این ولایت آگاهی حاصل نمودم و آنها تقاضا های مشخص داشتند که آن را با خود به کابل انتقال میدهم وبا مقامات در میان میگذارم."
هيسم گفت که سازمان ملل متحد، بیش از پنجاه سال است که با دولت افغانستان همکاری دارد و در آینده نیز اگر دولت افغانستان  بخواهد با تفاهم در بخش های اقتصادی، اجتماعی و در رابطه به برنامه هايی که دارد کمک خواهد کرد.