-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۷, چهارشنبه

در جوامع اسلامی «خیروخیریت» است!

نگاهی به مسأله پیچیدۀ جهان حاضر از قلم اسد «بودا»


جامعه غرب، در یک بحران پایدار دست و پا می‌زند و بالندگی و پیش‌رفتش را مدیون همین بحران‌آگاهی است. هیچ چیز در این‌جا عادی نیست. همه‌چیز، از اندیشه‌های فلسفی و دینی گرفته تا نوع لباس‌پوشیدن و نحوه‌ي ریختن آشغال‌ به زباله‌دان‌ها و هر آن‌چه با دنیای آدمی ارتباط دارد مسئله است. غربی‌ها فقط با دین و سنت به عنوان یک مسئله برخورد نمی‌کنند، با مدرنیسم نیز به عنوان یک مسئله برخورد می‌کنند. برای انسان غربی، مدرنیسم امرمقدس و رهایی‌‌بخش مطلق نیست، راه حل انسانی نسبی در برابر بی‌دادگری‌های دینی و ستمگری‌های سنت و کلیسا ست. انسان عقل‌گرا همان‌قدر زیر چاقوی نقد شرحه‌شرحه و ریزه‌ریزه می‌شود و زخم می‌خورد که انسان دین‌خو و تقدیرگرای قرون وسطا و عهد سنت.
در جوامع اسلامی، اما، همه‌چیز عادی است و به رغم مشکلات بنیان‌برانداز «خیریت در گذر است!». بزرگ‌ترین بحران فکری و سیاسی جهان اسلام، «نبود بحران» است. طرح بحران‌های موقتی نیز امر درونی نیست، در مواجهه با دنیای غرب مطرح می‌شود. در نتیجه، دنیای اسلام، برای غربی‌ها بحران است که با محیط فیزیکی و فرهنگی خود برخورد مسئله‌آمیز دارند. مسلمانان تا هنوز دراین تصور خطا و ساده‌لوحانه به سر می‌برند که اسلام دین کامل است، وضعیت عادی و خدای آسمان‌ها روزی صدای آنان را خواهد شنید. ستمگران را خواهد کشت.آینده روشن است. آن‌ها به بهشت موعود خواهند رفت. شیر و شیراب خواهند نوشید. با پریان باکره‌‌ی بهشتی به رقص و آواز خواهند پرداخت و با غلامان خوش‌رو ساعت‌های طولانی لواط خواهند نمود. روح و جهان در هماهنگی کامل به سر می‌برد.
شکاف و ترکی مشاهده نمی‌شود. بدیهی است که جهان تا این حد کامل و بی‌عیب و نقص نیاز به تغییر ندارد. شاشیدن در خیابان همان‌قدر عادی و برای مردم و دولت مسئله نیست که فقر و بی‌سوادی و آدم‌کشی و آتش‌زدن انسان در ملاء عام. تغییرات زمانی شروع خواهد شد که محیط فرهنگی و اجتماعی ما مورد پرسش قرار گیرد و بپذیریم که اسلام نه تنها دین کامل نیست، بلکه یک بحران، اصل مسئله و مانیفیست جهل و خشونت است و همین‌طور مدرنیسم نیز نه مهدی غایب و اسطوره‌ی نجات‌بخش، بلکه مسئله است و با آن به عنوان پدیده‌ی سرشار از بحران و پر از عیب و نقص برخورد کرد.