-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۵, دوشنبه

ارمغان خونین دو جنگ سالار در بغلان

بچه بازی جان 21 تن را گرفت.
شمال، تشنۀ یک تحول خشن و اجتناب ناپذیر است.


درگیری‌ در یک مراسم عروسی در روستای شاشان ولسوالی ده صلاح ولایت بغلان، 21 کشته و 6 زخمی برجا گذاشت.
به گفتۀ مسؤولان محلی ولایت بغلان، این درگیری ساعت یازده شب گذشته در جریان مراسم عروسی میان دو گروه مسلح غیرمسؤول رخ داده و یک ساعت ادامه داشته است.
سلطان‌محمد عبادی، والی بغلان در تماسی تیلفونی به سلام‌وطندار گفت که این درگیری در اثر دعوای دو گروه مسلح غیرمسؤول بر سریک بچه صورت گرفته است.

به گفتۀ مسؤولان، در میان کشته شده‌های این رویداد، کودکان نیز شامل اند.
اما شماري از زخميان اين رويداد که به شفاخانۀ ولايتي بغلان انتقال يافته، می‌گویند که حدود 40 تن در اين درگیری كشته و زخمي شده اند.
به گفتۀ شاهدان عيني، در اين عروسي بيش از 500 نفر اشتراك کرده بودند.
محب‌الله محقق، ولسوال ده صلاح در تماسی تيلفوني به سلام‌وطندار گفت این درگيري میان جمعه‌خان و ايوب، از فرماندهان مسلح غيرمسؤول رخ داده است.
ولسوال ده صلاح می‌گوید که این دو فرمانده محلی از گذشته با هم «خصومت‌هاي شخصی» داشته اند.
آقای محقق می‌افزاید که تا کنون در پیوند به این رویداد بازداشت نشده، اما پولیس بغلان تلاش دارد تا عاملان این رویداد را بازداشت کنند.
گفته می‌شود افراد مسلح غیرمسؤول در ولسوالی ده صلاح فعالیت گسترده دارند و مردم این ولسوالی همواره از سوی این افراد آزار و اذیت می‌شوند.
پیش از این نیز به اثر درگیری‌یی در یک مراسم عروسی در این ولسوالی، تعدادی کشته و زخمی شده بودند.
بچه‌بازی یک رسم ناپسند در اجتماع افغانستان است که اکثراً فرماندهان و افراد مسلح غیرمسؤول بدین کار دست می‌یازند و در موارد مشابهی سبب درگیری و خون‌ریزی‌های زیادی شده است.