-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۳, شنبه

پای ترکیه درغرقاب سوریه فرو میرود.

عملیات زمینی ترکیه علیه داعش در سوریه

به گزارش خبرگزاری فرانسه از آنکارا، نخست وزیر ترکیه امروز اعلام کرد موج جدید حملات هوایی و زمینی ارتش این کشور علیه داعش در حال اجرا است.

داوداوغلو به خبرنگاران گفت : دستور سومین سری حملات در سوریه را صادر کرده ایم. در حال حاضر عملیات هوایی و زمینی در حال انجام است.

وزارت امور خارجه ترکیه همچنین از تلاش این کشور برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه خبر داد.


پ.ک.ک به آتش بس با ترکیه پایان داد

حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) به طور یکجانبه مذاکرات صلحی را که بیش از یک سال است با دولت آنکارا آغاز کرده، ملغی اعلام کرد و به این ترتیب آتش‌بس میان دو طرف پایان یافته محسوب می‌شود.

به گزارش از شبکه اسکای نیوز عربی، این اقدام پ.ک.ک در واکنش به حملات اخیر ارتش ترکیه به مواضع این حزب در کوهستان‌های مرزی عراق و ترکیه اتخاذ شده و در صورت نهایی شدن آن بار دیگر درگیری و خشونت به این کشور باز خواهد گشت.

جنگنده‌های ارتش ترکیه شب گذشته مواضع شبه نظامیان پ.ک.ک را بمباران کردند و عملیات امنیتی گسترده‌ای را نیز در داخل کشور آغاز کرده‌اند که در آن نزدیک به ۳۰۰ تن که اکثر آنها از اعضای پ.ک.ک هستند بازداشت شدند.

با اعلام این خبر شبه نظامیان پ.ک.ک در کوهستان‌های قندیل عراق و در دیگر مناطق هم‌مرز با ترکیه به حالت آماده باش درآمده‌اند.

با وجود اینکه احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه روز گذشته تاکید کرده بود که به مذاکرات صلح با پ.ک.ک پایند است اما خروج یک جانبه این حزب از مذاکرات به معنای بازگشت درگیری‌ها میان دو طرف است که بیش از چهار دهه است ادامه دارد.

رسانه‌های ترکیه لحظاتی پس از انتشار این خبر اعلام کردند که ۱۵ کارگر یک نیروگاه برق در استان مرزی شرناق توسط پ.ک.ک ربوده شدند.

دولت ترکیه در سال‌های گذشته تلاش بسیاری کرد تا کردها را بر سر میز مذاکره بنشاند و در این راستا امتیازاتی را به آنها داد و توافق‌هایی میان دو طرف به امضا رسید که براساس آن کردها تحرکات نظامی خود را کنار گذاشتند و شاخه نظامی پ.ک.ک از ترکیه خارج شد.