-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۲, جمعه

جنگ ایران متوقف خواهد شد؟

اعتراف تاریخی جان کری درپاسخ به جمهوری خواهان عصبانی در کنگره گفت: ایران سه ماه ازتولید بم اتمی فاصله داشت.
فاصله دو ماه اگر راست باشد، ایران به امریکا امتیاز میدهد؟ هرگز!


روزنامه نیویورک تایمز نوشت: با ورود جمهوریخواهان عصبانی به توافق هسته ای با رژیم ایران، این طرح، مرده به نظر می رسد.

این منبع نوشت: سناتور باب کورکر،‌ جمهوریخواه از ایالت تنسی و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز پنج شنبه آشکارا انزجار خود را از جان کری، وزیر خارجه آمریکا نشان داد و گفت: تاکنون رژیم ایران منفور بود، اما شما کاری کردید که در حال حاضر کنگره منفور باشد.

نیویورک تایمز نوشت: سناتور کورکر همان کسی است که کمک کرد تا یک توافق با دموکراتها و کاخ سفید به دست آید و در آن به قانونگذاران اجازه دهند تا برداشته شدن تحریم ها علیه رژیم ایران را بررسی کنند. 

این منبع نوشت: قطعا نگرانی جمهوریخواهان درباره توافق هسته ای به برخی از دموکراتهای مردد هم سرایت کرده است و تعدادی از آنها نمی خواهند از این توافق حمایت کنند.


مشکل اوباما، نمايندگان دموکرات است

شبکه تلویزیونی العربیه در گزارشی از واشنگتن با اشاره به جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنای آمریکا که روز پنج شنبه برای بررسی توافق هسته ای با رژیم ایران برگزار شد، اعلام کرد: مشکل اصلی دولت اوباما، قانع ساختن نمایندگان دموکراتی است که ممکن است با قرار گرفتن در جبهه جمهوریخواهان به مخالفت با توافق هسته ای بپردازند.

گزارشگر این شبکه درباره راهکارهای دولت اوباما برای اقناع مخالفان توافق هسته ای گفت: دولت اوباما برای قانع ساختن مخالفان توافق هسته ای این سوال را مطرح می کند که اگر توافق هسته ای با رژیم ایران صورت نمی گرفت، گزینه جایگزین ما چه بود؟

همچنین دولت اوباما برای اقناع مخالفان از شیوه ترساندن استفاده و بر این مطلب تاکید می کند چنانچه توافقی حاصل نشده بود رژیم ایران می توانست طی سه ماه به نخستین بمب هسته ای خود دست پیدا کند در حالی که با دستیابی به این توافق این فاصله زمانی به یک سال افزایش پیدا کرده است.

با این همه مشکل اصلی دولت اوباما، نمایندگان دموکرات هستند. برخی از نمایندگان دموکرات خواه محافظه کار و خواه آنهایی که به لابی حامی اسرائیل نزدیک هستند، ممکن است در جبهه جمهوریخواهان قرار گرفته و علیه توافق هسته ای رای دهند. 


وزیر امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنای این کشور گفت: تحریمها باعث شد رژیم ایران به پای میز مذاکره بیاید و هدف ما نابود کردن توان ساخت سلاح هسته ای در این کشور بود.

جان کری افزود: رژیم ایران با کاهش 95 درصدی ذخایر اورانیوم غنی سازی شده خود و کاهش دو سوم دستگاه های سانتریفوژ خود موافقت کرد. رژیم ایران همچنین پروتکل الحاقی (بازرسی های سرزده) را پذیرفت.

وی گفت: رژیم ایران دو تا سه ماه با تولید سلاح هسته ای فاصله داشت ولی امروز توافقنامه مانع از دستیابی آنها به سلاح هسته ای می شود. این توافق همان توافق خوبی است که به دنبال آن بودیم

جک لو، وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا گفت: رفع تحریم‌ها تنها پس از اثبات تعهد رژیم ایران به توافق انجام خواهد شد. ما تحریم‌های تجاری و تحریم‌های سپاه پاسداران را بر نخواهیم داشت.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در ادامه هشدار داد: اگر رژیم ایران توافقنامه را نقض کند، همه گزینه ها مطرح است.

در ادامه این جلسه، جان کری با انبوهی از پرسش های جمهوریخواهان روبه رو شد.

سناتور ارشد دموکرات بن کاردن، در واکنش به اظهارات جان کری گفت: نظام بازرسی ها باید کارآمد باشد، زیرا ما به رژیم ایران اعتماد نداریم. بازرسی ها باید به گونه ای باشد که مانع از فعالیتهای سری رژیم ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای شود. تحریمها علیه رژیم ایران به علت حمایت از تروریسم و پرونده حقوق بشر در این کشور باید ادامه پیدا کند.

سناتور جمهوریخواه باب کورکر رئیس کمیته امور خارجی سنای آمریکا نیز خطاب به جان کری گفت: من بر این باورم که شما فریب خورده اید؛ با همه احترامی که برای شما قائلم، می گویم که شما سر کیسه شده اید و مردم آمریکا، بهای آن را خواهند پرداخت.

وی افزود: ما با رژیمی روبرو هستیم که باعث کشته شدن نیروهای آمریکایی در عراق و قطع شدن دست و پای آمریکاییها شده است. رژیم ایران حامی رژیم سوریه است و بقای بشار اسد متکی به حمایت های حکومت ایران است. دولت اوباما به علت مذاکرات هسته ای با رژیم ایران اقدامات لازم را علیه رژیم بشار اسد انجام نداد.

سناتور مارکو روبیو نیز که قرار است در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نامزد شود، گفت: رئیس جمهور بعدی هیچ الزام اخلاقی یا قانونی ندارد که با این توافق همسو باشد؛‌ زمانی که مدت ریاست جمهوری اوباما به پایان رسد،‌ توافق نیز از بین خواهد رفت.

از سوی ژنرال ریموند اودیرنو، فرمانده نیروی زمینی ارتش آمریکا هشدار داد که توافق هسته ای ‌رفتار رژیم ایران در منطقه خاورمیانه را تغییر نخواهد داد.