-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۹, جمعه

مرگ ملاعمر، ضربه‌ای سخت برای طالبان

فرانس پرس 


خبرگزاری فرانس‌پرس فرانسه نیز در گزارشی نوشت: اگرچه وی به دنبال حمله تحت فرماندهی آمریکا در سال 2001 فرار کرد و در هدایت روزانه این گروه شورشی نقش چندانی نداشته، اما همچنان در متحد ماندن طالبان نقش مهمی داشته است زیرا اعضای این گروه معتقدند وی به اقدامات طالبان مشروعیت می‌دهد.

فرانس‌پرس افزود: از دست رفتن چنین شخصیتی برای طالبان ضربه‌ای به این گروه خواهد بود که با اختلاف‌های شدید در داخل روبرو است،  آنهم در حالی که داعش در حال گسترش حملات خود در داخل افغانستان است.

این پایگاه خبری در پاسخ به این سوال که چرا تایید مرگ ملا عمر اینقدر سخت است، نوشت: ملا عمر از زمان فرار از افغانستان در اواخر سال 2001 در انظار عمومی ظاهر نشده است. به طور گسترده این گمان وجود دارد که وی در پاکستان مخفی شده و تحت نظر دستگاه اطلاعات داخلی پاکستان است.

مقامات پاکستانی چنین چیزی را تکذیب می کنند، در حالی که مدرکی قطعی ازجمله ویدئویی از ملا عمر برای تایید زنده بودن وی منتشر نشده است، اما اعضای طالبان اعلام کردند، پیام وی را به مناسبت عید فطر از طریق یک نوار صوتی دریافت کرده‌اند.

فرانس 24  در گزارش دیگر خود پس از تایید مرگ ملاعمر  و به دنبال آن تعویق مذاکرات صلح، نوشت: شرایط و چگونگی مرگ وی در هر حالتی باشد یک نکته را با قطعیت می توان گفت و آن اینکه مرگ ملا عمر ،جایگاه و موقعیت طالبان را در افغانستان تضعیف خواهد کرد.

این پایگاه خبری در گزارش خود همچنین به پیامدهای مرگ ملا عمر اشاره کرد و نوشت: با تایید خبر مرگ ملا عمر، مذاکرات صلحی که نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در اول ماه ژوئیه در پاکستان آغاز کرده بودند، به خطر خواهد افتاد چون وقتی طالبان دچار چنددستگی شود، موضع این گروه درباره این مذاکره نیز چندصدایی خواهد شد. چون همین حالا برخی از اعضای طالبان درباره دخالت خارجی ها از جمله پاکستان در این مذاکرات بدبین هستند.

این پایگاه خبری در انتهای گزارش خود خاطرنشان کرد: در نتیجه هر کسی که جای ملا عمر رهبری طالبان را برعهده گیرد وظیفه دشوار متقاعد کردن فرماندهان طالبان درباره نقش پاکستان در افغانستان و مذاکرات صلح با کابل را برعهده خواهد داشت.