-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۲۹, پنجشنبه

اردوی پاکستان 100 بلوچ را کشت.

ناخن خونین پاکستان محتاج فشار دادن است. اما رقابت طنز آمیز به هدف تورم تشکیلات و افزایش مشاوران و معاونان سخنگویان، در کابل ادامه دارد.
استون نشریه آنلاین سیستان بلوچستان
در شرایطی که حکومت پاکستان دسترسی رسانه‌ها و خبرنگاران به مناطق مختلف بلوچستان را محدود کرده است، ارائه تحلیلی مستند از وضعیت سیاسی و اجتماعی این ایالت دشوار به نظر می‌رسد، بااین‌حال طبق اظهارات پراکنده‌ی روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای محلی، به‌تازگی ناآرامی‌ها در جنوب ایالت افزایش‌یافته است.

فعالان و روزنامه‌نگاران محلی می‌گویند، در پی حملات هوایی ارتش پاکستان به مناطق جنوب ایالت بلوچستان "آوران" که در طول ماه اخیر به وقوع پیوسته، بیش از 100 تن از غیرنظامیان، ازجمله زنان و کودکان کشته‌شده‌اند.

همین رخداد کافی بود تا هشتگی با عنوان "دفاع از آوران" در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود، کاربران فضای مجازی به حملات "غیرانسانی" نیروهای پاکستانی به روستاها و مردم بی‌دفاع بلوچ شدیداً اعتراض کردند.

حزب جمهوری خواهان بلوچستان تلفات غیرنظامیان در این حملات را تأیید کرده و منطقه‌ی وقوع آن را "گیشکور" و "آوران" ذکر نموده است.

خانم کریمه بلوچ، معاون سازمان دانشجویان بلوچ در حساب توییتر خود نوشته است؛ "آوران نابودشده است، بیش از صد تن از کشته‌شدگان حملات بر روی زمین رهاشده و چند روستا تخریب‌شده‌اند".

نهاد جهانی UNPO نیز با ابراز نگرانی از وضعیت نامطلوب ایالت بلوچستان پاکستان، گفته است "این حملات در چارچوب یک عملیات سازمان‌یافته از بی‌عدالتی و خشونت توسط مقامات پاکستانی به‌منظور برافروختن رعب و وحشت علیه مردم بلوچ استفاده می‌شود".

این سازمان به آسیب‌های اجتماعی و اشخاص ناپدیدشده در بلوچستان اشاره‌کرده و اظهار می‌دارد "تهیه مواد غذایی و کالاهای مصارف عمومی و زندگی روزمره در مناطق جنوبی ایالت بسیار دشوار است". UNPO همچنین از کشف گورهای دسته‌جمعی در بلوچستان ابراز نگرانی کرده، نقض حقوق انسانی مردم بلوچ و اعمال خشونت‌آمیز دولت پاکستان را محکوم کرده است.

البته هیچ‌گونه مدرک قابل استنادی دال بر اینکه این‌گونه خشونت‌ها سازمان‌یافته و بخشی از استراتژی رسمی دولت پاکستان باشد وجود ندارد، بااین‌حال اقدامات بدبینانه و خصمانه در لایه‌های سیاسی و امنیتی پاکستان در طول دهه‌های اخیر، همواره بر وضعیت بغرنج بلوچستان تأثیرگذار بوده است. بعلاوه آنکه در میان مقامات و حکام نظامی پاکستان تمایل چندانی به بهبود شرایط اقتصادی و سیاسی بلوچستان و مثبت نگری در قبال این ایالت دیده نمی‌شود.

یک عضو حزب ملی بلوچ نیز در بیانیه‌ای از عدم توجه جامعه‌ی بین‌المللی به شرایط دشوار مردم بلوچ و بی‌اعتنایی جهان به گسترش اقدامات خشونت‌آمیز پاکستان به‌شدت انتقاد کرده است، وی در این خصوص می‌گوید: "در عصر جهانی‌شدن و ادعای تمدن قدرت‌های جهانی، از پرداختن به حقوق انسانی ما بسیار غفلت شده است"؛ علی کشکول همچنین از جامعه‌ی بین‌الملل درخواست کرده تا برای دفاع از شهروندان بلوچ، مقامات پاکستانی را تحت‌فشار قرار دهند، وی همچنین رسانه‌های جمعی منطقه و جهان را به علت عدم پوشش رخدادهای بلوچستان موردانتقاد قرار داده است.بازگشت مذاکرات

به‌رغم خشونت‌های اخیر، بر اساس گزارش روزنامه داون پاکستان، هیئتی متشکل از مقامات محلی به ریاست نواب محمدخان شهوانی، وزیر امور خدمات ایالت بلوچستان در ماه اخیر به لندن سفرکرده تا رهبران معترض بلوچ را برای بازگشت به کشور ترغیب نمایند.

یک مقام دولت ایالتی بلوچستان به روزنامه داون گفته است: "مقامات و بزرگان قومی بلوچستان و رئیس حزب ملی پس از چراغ سبز میرسلیمان -خان کلات- به لندن سفرکرده‌اند".

این روزنامه پاکستانی می‌افزاید هیئت مذکور به‌منظور متقاعد ساختن اپوزیسیون بلوچ و جلب نظر آن‌ها برای ایفای نقش در حل بحران داخلی ایالت بلوچستان، به انجام مذاکرات اخیر پرداخته‌اند.

در همین حال به نظر می‌رسد علیرغم رفتارهای خودسرانه‌ی خشونت‌آمیز که سرتاسر پاکستان و با تمرکز بیشتر، ایالت بلوچستان را در برگرفته و آشفتگی‌ها را دامن زده است، در بخش‌هایی از حکومت نیز تمایل نسبی به حل معضلات از طریق گفتگو وجود دارد که میزان موفقیت آن در نظام چندقطبی و آشفته‌ی پاکستان نامشخص است.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که رهبران معترض بلوچ، خود نیز عاملیت بسیاری از خشونت‌ها و گسترش فرقه‌گرایی در ایالت بلوچستان را بر عهده داشته‌اند. خان کلات نیز بارها در مواضع خود به اظهارات ضدایرانی پرداخته، خواهان دخالت اسرائیل در اوضاع بلوچستان شده و از گروه‌های مسلح تروریستی همچون جندالله حمایت کرده است.

ابراهیم حسین‌بر