-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۱۰, شنبه

کودتا در قلمرو «امارت»

تشکیلاتی متحجر، که به قوت آی، اس، آی، و ملاحظات فراتر از معماران پاکستانی، انشعاب ناپذیر باقی مانده بود، دریک بازی قبلاً تصویب شده بین امریکا و پاکستان، به دو شاخۀ محکوم به تقدیر، منقسم شد.


اشاره: نیروهای ارزان و با دوام تحت نام طالبان از نظر کار آیی و تعریف ساختار رزمی و رهبری خویش، درحال پوست انداختن است. طالبان به عنوان یک نیروی فوق العاده ترس انداز، خود طعمۀ هراس از یک فروپاشی کارساز شده است.
از جنگی که درنتیجۀ مرگ ملاعمر درمیگیرد، سازمان امنیتی افغانستان میتواند از یک فرصت تاریخی بهره برده و یک قدرت فشار بسیار نیرومندی را در برابر پاکستان ایجاد کند. قابلیت اطلاعاتی و سیاسی دولت کابل درین برهه، درآزمونگاه سختی تقرب کرده است.
اگر سیاستگران درکابل ظرفیت چیدنِ میوۀ اختلاف عمیق بین شبکه های طالبان را از خود آشکار نکنند؛ ایران، سر موقع، ابتکار را در دست می گیرد. بخشی بزرگی از طالبان چشم امید به سوی ایران دوخته اند. گزارش ها از استمرار تماس های مهم بین دسته جات سیاسی طالب با اپراتیست های ایران حکایه دارد.


ملاعبدالمنان نیازی که خود را سخنگوی شورای امارت اسلامی افغانستان معرفی می کند، به رادیو آزادی گفت، برای حل اختلافات موجود روی تعیین رهبری این گروه قرار است یک شورای جدید تشکیل شود.

"یک شورای جدید تشکیل خواهد شد و در آن روی تعیین رهبر جدید فیصله می شود. در این شورا از همه طالبان که فعلاٌ در حاشیه قرار گرفته اند نیز دعوت می گردد تا آمده و نظر شانرا ابراز کنند. ما تلاش داریم تا با ملا برادر در تماس شویم زیرا او با ملا عمر نزدیک بود و ملا برادر می تواند همه را دور هم جمع کند. در این شورا روی تعیین رهبر، منشور و اصول نامه جدید نیز فیصله خواهد شد."

ملا عبدالمنان نیازی که در زمان رژیم طالبان به حیث والی بلخ و هرات ایفای وظیفه کرده می گوید، در شورای جدید نه تنها روی تعیین رهبری نو بلکه روی تشکیل منشور و اصول نامه جدید این شورای هم فیصله خواهد شد.

این درحالیست که در اعلامیهء که روز جمعه از آدرس ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان نشر شد، انتخاب ملا اختر محمد منصور به حیث رهبر جدید طالبان تایید شده است.

در این اعلامیه از سراج الدین حقانی و مولوی هیبت الله به عنوان دو معاون ملا اختر محمد منصور یاد شده است.

زمانیکه در این مورد از ملا عبدالمنان نیازی پرسیدم وی در پاسخ گفت:

"ملا منصور از سوی چند نفر محدود تعیین شده است، تعیین رهبری باید از سوی همه به اتفاق آرا صورت گیرد."

ملا عبدالمنان نیازی همچنان گفت، شورای جدید طالبان روی اینکه آیا به گفتگو های صلح با حکومت افغانستان ادامه داده شود یا نه نیز فیصله خواهد کرد.