-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۳۱, شنبه

ریشخند سرتاج عزیز به تهدید امریکا

کمک های امریکا همیشه مشروط بوده اما همیشه تایید شده است!


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد به نقل از اردو تایمز، «جان کربی» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا امروز در یک نشست خبری در واشنگتن اظهار داشت: هنوز برای توقف کمک مالی و نظامی به پاکستان تصمیم‌گیری نشده است.

وی افزود: تصمیم قطعی درباره توقف کمک مالی به پاکستان بستگی به نظر وزارت دفاع دارد.

کربی تأکید کرد: نظر آمریکا درباره نقش پاکستان برای مبارزه با تروریسم تغییر نکرده بنابراین و همکاری دو کشور در این زمینه ادامه می‌یابد.

صحبت‌های جان کربی در حالی مطرح می‌شود که «قاضی‌خلیل‌الله» روز پنجشنبه در کنفرانس خبری هفتگی خود اعلام کرد: عملیات نظامی ارتش پاکستان در وزیرستان شمالی بدون امتیاز است و همه گروه‌های تروریستی از جمله «شبکه حقانی» هدف قرار می‌گیرند بنابراین کمک مالی آمریکا برای مبارزه با تروریسم باید ادامه پیدا کند.

وی افزود: کنگره آمریکا باید تأیید کند که پاکستان نه تنها شبکه حقانی را در مناطق قبایلی ریشه کن کرده است بلکه اقداماتی انجام داده تا این گروه دوباره نتواند جایگاه خود را در وزیرستان شمالی مستحکم کند.

به گفته قاضی‌خلیل‌الله، پاکستان برای ادامه کمک‌های مالی آمریکا با این کشور در حال مذاکره است و به زودی سوءتفاهم در این زمینه برطرف خواهد شد.

«سرتاج‌عزیز» مشاور امنیت ملی و امور خارجی نخست وزیر پاکستان چندی پیش در یک گفت و گوی رسانه‌ای اظهار داشت: کمک مالی آمریکا همیشه مشروط بوده با این وجود پرداخت آن همیشه تأیید شده است اما این بار تأییدی برای ادامه این کمک‌ها وجود ندارد.

گفتنی است آمریکا چندی پیش اعلام کرد، کمک مالی به پاکستان تحت عنوان «سی اس اف» که برای همکاری در جنگ افغانستان و مبارزه با تروریسم بود را دیگر ادامه نخواهد داد.

آمریکا از سال 2001 برای همکاری در جنگ افغانستان مبلغی را تحت عنوان سی اس اف به پاکستان پرداخت می‌کند و تاکنون 13 میلیارد دلار تحت همین عنوان به اسلام‌آباد پرداخت داشته است

در سال 2014 بعد از خروج بخشی از نیروهای آمریکایی از افغانستان قرار بود کمک‌های مالی این کشور به پاکستان متوقف شود اما این کمک‌ها به مدت یک سال تمدید شد

در همین حال، یک مقام امنیتی پاکستان گفت: علت عدم علاقمندی آمریکا برای ادامه کمک مالی به پاکستان تغییر سیاست‌های این کشور درباره مبارزه با داعش در منطقه است

«عالم ختک»، معاون وزارت دفاع پاکستان در این زمینه گفت: پاکستان نقش مهمی در برقراری امنیت منطقه دارد و در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار گرفته است

وی افزود: پاکستان با ادامه عملیات ضرب عضب در مناطق قبایلی مصمم به نابودی تروریسم است و آمریکا باید ادعاهای خود در مورد حمایت از مبارزه با تروریسم را ثابت کند.