-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ شهریور ۸, یکشنبه

ضد حمله قریب الوقوع سیاف در ستدیوم کابل


شماری زیادی در اطراف سیاف گرد آمده و سرگرم تهیه سناریو برای یک ضد حمله برضد دولت وحدت ملی اند.


خبر می رسد که استاد عبدالرب رسول سیاف، مفتی سرشناس مبارزه علیه طالبان نسبت به تشکیل «شورای رهبران جهادی افغانستان» سخت خشمگین شده و آن را خط قرمز و اقدام گستاخانه دولت علیه «مجاهدین» توصیف کرده است. سیاف تصریح کرده است که مانور تشکیل شورای جهادی، طرح حنیف اتمر است. رفت و آمد ها به اقامت گاه وی افزایش یافته و ظاهراً روی اجندای ضد حمله آماده گی می گیرد. حتی سخن از تصفیه حساب با دولت به میان آمده است. سیاف در شاه نشین شورای جهادی جدید حضور نداشت. این درحالی است که ایشان در دفاع از مبارزه اردوی ملی و قوای امنیتی افغانستان، در چندین سخنرانی مناسبتی، طالبان و حامیان شان را «کافر» و از «دین غیر» خوانده بود. 
هیچ یک از رهبران کلاسیک که اکنون به شکل مرموزی شورای رهبری «مجاهدین» درست کرده اند، با این چنین ادبیات به جنگ طالبان نرفته اند.
گزارش ها مشعر اند که رابطه میان  سیاف با غنی- عبدالله بسیار تیره تر شده است. منابع خاص تایید می کنند که در یکسالی که از عمر حکومت وحدت ملی سپری شده، غنی و عبدالله، هیچ گاه و در هیچ مسأله یی، با وی مشورت نکرده اند. اشرف غنی با سیاست بازی می گفت که من قصد دارم سیاف را راضی کنم؛ ولی دکتر عبدالله مانع ایجاد می کند.
به مرور، بد گمانی پر نفوذ ترین رهبر جهادی نسبت به عبدالله- غنی بسیار عمیق شده است. سیاف درمجلسی به اخلاصمندان خود گفته بود که آن ها واضحاً علیه وی دست به کار شده اند.

در سه روز اخیر شماری از قوماندانان جهاد به شمول برخی از ناراضیان بازمانده از حاکمیت کرزی- فهیم از جمله یونس قانونی، بسم الله محمدی، اسماعیل خان، (احیاناً) عطا محمد نور، امرالله صالح، اسدالله خالد، فضل هادی مسلمیار، رؤف ابراهیمی، جرگه نماینده گان حزب اسلامی ( دولتی) قوماندانان  جمیعت اسلامی، عبدالرزاق قوماندان قندهار و دیگر افراد سرشناس از استاد سیاف خواسته اند یک جبهه نیرومند و پایدار متشکل از نیروهای «مجاهدین» تشکیل دهد. 
حتی اردوگاه ناراضی مجاهدین حاضر به تمویل مخارج حرکت جدید می باشند. جریان طرفدار جمیعت اسلامی پس از حمله بر خانه جان احمد بایانی خواستار اقدام جدی علیه دولت بودند. درآن زمان به دلایلی که فقط خود سیاف می تواند در باره اش سخن بگوید، به درخواست قوماندانان پاسخ مثبت نداد. حالا وضع صد وهشتاد درجه تغییر کرده است.

قرار به این شده که عنقریب یک جلسه بزرگ تقریبا 100 هزار نفری در ورزشگاه کابل به راه افتد و درآن، استاد سیاف و دیگران موقف تند و مشخص خود را اعلام کنند. این تحرکات برای دولتی که پیشاپیش شکننده گی دارد، درهم شکننده خواهد بود. درگزارش واصله قید شده است که کابینۀ اعتراضی سیاف متفق القول به قوماندانان کابل دستور داده است که برای راه اندازی اجماع بزرگ و اقدامات بعدی، از تمام امکانات شان استفاده کنند. در گزارش تاکید شده که اگر دولت یک راه میانه در پیش نگیرد، برپایی همایش ده ها هزار نفر درشرایط حاضر، که بسیاری جوان ها بیکار و خسته در شهر پرسه میزنند؛ به جنگ داخلی زمینه خواهد داد.