-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۱۳, سه‌شنبه

رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر استعفا کرد.

به دلیل پنهان کردن مرگ ملاعمر


به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «سید طیب آغا» رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر به دلیل اختلاف نظر با «ملا اختر منصور» رهبر جدید گروه طالبان استعفا داده است.

هفته گذشته نیز خبری از استعفای رئیس سیاسی دفتر طالبان در قطر منتشر شد اما بخش رسانه‌ای این دفتر طی پیامی در توئیتر آن را رد کرد.

با این وجود امروز صبح «طاهر خان» خبرنگار پاکستانی در صفحه توئیتر خود خبر استعفای طیب آغا را منتشر کرده است. طاهرخان همچنین نوشته است که طیب‌آغا رهبران طالبان را به دلیل پنهان کردن مرگ ملا عمر و انتخاب رهبر جدید در خارج از افغانستان به عنوان یک اشتباه تاریخی، مورد انتقاد قرار داده است.

خبر استعفای رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر در حالی منتشر می‌شود که رهبر جدید طالبان پس از روی کار آمدن طی پیامی مذاکره با دولت افغانستان را رد کرد.

مروری بر پیام‌های منتشر شده از سوی دفتر طالبان در قطر طی مدت چند روز اخیر این نکته را می‌رساند که طیب آغا از وقایع و روندی کنونی رضایتی ندارد.

همچنین یک روز پس از مرگ ملا عمر، پیامی از سوی دفتر قطر در توییتر منتشر شد که از اختفای مرگ ملا عمر گلایه می‌کرد.

طیب آغا همچنین داماد ملا عمر است.

دفتر طالبان در قطر دو سال پیش به منظور پیشبرد مذاکره تاسیس شد اما در بدو افتتاح به دلیل این که این دفتر شائبه دولت موازی با دولت افغانستان را ایجاد کرد، با مخالفت حامد کرزی رئیس جمهور وقت افغانستان مسدود شد. با این وجود طالبانی که از پاکستان به این دفتر منتقل شده بودند در آن ماندند و به صورت غیر رسمی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.