-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۲۴, شنبه

دو فشار برپاکستان در 24 ساعت

مطبوعات از محتوای پیام دکترغنی به حکومت پاکستان هیچ چیزی ننوشته اند.


ظرف 24 ساعت اخیر خبر دو رویداد تبلیغاتی- دپلوماتیک به افکار عمومی چکانده شد.
 کشف ناگهانی پسر نوجوان اسامه بن لادن به هدف تصدیق فتوای جهاد در افغانستان تحت قیادت ملامنصور، و اعلام حمایت تحریک طالبان پاکستان از بلند شدن ندای «جهاد علیه پاکستان» از سوی علمای کابل. حمزه بن لادن به هواداران القاعده می گوید که در کابل، بغداد و غزه دست به "جهاد" بزنند.

بیعت ایمن الظواهری از ملامنصور و آی، اس،آی  به معنای اتحاد دو باره طالب والقاعده است. نشانه یی که این نکته را قرین واقعیت نشان میدهد، سکوت طالبان در برابر اعلامیه ایمن الظواهری است.
این دو رویداد، تشدید فشار بر پاکستان است. تحریک طالبان پاکستان با منابع جاسوسی افغانستان و هند پیوند دارند واین نیرو، کارا ترین ابزار جنگ علیه پاکستان است. از انتشار این اخبار، واضحاً میتوان فهمید که حملات مرگبار بر شهر های پاکستان درحال برنامه ریزی است.
اعزام هیأت به رهبری صلاح الدین ربانی احتمالاً یک اتمام حجت بود. ورنه، هم حکومت کابل و هم مقامات امریکایی میدانند که پاکستان یک گام از خط استراتیژیک ( حمایت جنگی ازطالب) عقب نمی رود.همان گونه که جنرالان اردوی امریکا توضیح داده اند، تحرکات از خاک پاکستان به سوی افغانستان تحت نظارت قرار دارد.
زخم های کهنه و کشنده پاکستان زیرپاشنه حکومت کابل و نهاد های عملیاتی امریکا قرار دارد. سیاستگران درکابل، شرایط نوین را دقیق درک می کنند. درشت ترین نقطه ضعف وآسیب پذیر پاکستان، شوراندن و حمایت تسلیحاتی وسیاسی از تحریک طالبان پاکستان و بسیج رزمی اردوی آزادی بخش بلوچستان است. بدون ضد حملۀ اپراتیفی بر مفصل های حیاتی پاکستان، بحران و اختلاف بر سر پروژه داعش و طالب به جایی نمیرسد.