-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۲۰, سه‌شنبه

بشاراسد؛ تحفه پوتین به عربستان

رژیم سوریه آخرین نفس های خود را می کشد.

روزنامه الحیات چاپ لندن نوشته به زودی با یک راه حل سیاسی خانواده بشار اسد از قدرت کنار زده می شود. گفته مي‌شود روابط روسيه با رژیم ايران نیز به دليل نزدیکی مسکو به عربستان سرد شده است.

به گزارش نامه نیوز، روزنامه العرب، چاپ لندن نیز نوشته: حکومت سوريه در وضعيت سخت و ويژه اي به سر مي برد. اين روزها مقام هاي سوري اخباري را مي شنوند که مفاد آن حکايت از کوتاه آمدن روس ها از مواضع سابق خود در حمايت از حکومت سوريه است.

این منبع نوشت: ميزباني از عادل الجبير، وزير امور خارجه عربستان و هم زمان هيئتي از مخالفان سوري شايد ابتداي آغاز اجراي سناريوي روس ها براي توقف حمايت ها از حکومت بشار اسد باشد.

ناظران مي گويند که مقام هاي روسي تمايل خود را به نزديکي به مواضع عربستان در قبال پرونده هاي مختلف منطقه اي پنهان نمي کنند. يکي از دلايل اين ابراز تمايل دلارهاي نفتي عربستاني است که مي تواند صرف خريد سلاح هاي روسي در زمينه هاي نظامي و امنيتي شود.

شکي نيست که مواضع قاطع عربستان در قبال اسد بدون پشت گرمي نيست. رياض توانسته از جانب روسيه به وعده هاي اطمينان بخشي برسد و مواضع آمريکا نيز که از اول مانع از کنار رفتن اسد از قدرت و تشکيل حکومتي انتقالي که بتواند جاي او را بگيرد، نبوده است. به ويژه حالا که ارتش سوريه از بعضي مناطق مهم عقب نشيني کرده بيش از هر زماني روشن است که توافقي بر سر آينده حکومت سوريه و احتمالا امن نگه داشتن مناطق علوي و مسيحي نشين در قبال توقف جنگ سوريه در راه است.