-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۱۲, دوشنبه

ترکیه وارد جنگ می شود.

کابوس کردستان، قبل از شروع جنگ های بزرگ، هژمونیزم ترک را فلج کرده است.

به گزارش سرویس بین الملل فرارو به نقل از فارن پالسی، بیست و هفتم جولای، مقامات ترکیه و رهبران تیپ های مخالف در حلب با یکدیگر دیدار کردند تا تلاشی جدید برای از بین بردن داعش در آخرین منطقه تحت کنترلش در مرز ترکیه را مورد بحث و بررسی قرار دهند. در این نشست، آنکارا نیروهای مخالف دولت اسد که شورشی خوانده می شوند را تحت فشار قرار داد که گام های جدیدی در جهت سازماندهی مراتب برای آمادگی در حملات آتی بردارند و وعده داد که گام های بی سابقه قبلی، از جمله تامین حمایت هوایی برای حفظ حالت تهاجمی را اجرایی کند.

در بیست و هشتم جولای، نشست مشابهی میان گروه های مخالف اسد و اعضای مرکز عملیات های نظامی که شامل بسیاری از قدرت های خارجی که از اپوزیسیون مسلح حمایت می کنند، از جمله آمریکا، می شد، برگزار شد. 

مقامات ترک خواستار تشکیل اتاق های عملیات مشترک نظامی توسط تیپ های شورشی برای جنگ با داعش در مرز حدود 60 مایلی میان شهرهای سوری جرابلس و اعزاز بودند. این اتاق های عملیات به گروه های مختلف امکان هماهنگی مواضع خود در خطوط مقدم، اشتراک گذاری اطلاعات و تامین گذرگاه به سمت متحدان منطقه ای آنها برای درخواست حملات هوایی را می دهد.

آنکارا به این گروه ها اطمینان داده است که هواپیماهای جنگی ترکیه در حمایت از تهاجم زمینی آنها دست به حمله به مواضع داعش خواهد زد. اما چیزی بیش از حملات هوایی برای پیشروی علیه داعش لازم است: تعداد بالای مهمات و تسلیحات، کامیون و نفربر زرهی. به گفتی برخی مقامات ارشد در این گروه ها، ترک ها وعده اعطای هر اقلامی که مورد نیاز باشد را داده اند. 

این تهاجم برنامه ریزی شده با توافق میان واشنگتن و آنکارا برای پرواز هواپیماهای جنگی آمریکا و متحدانش از پایگاه های هوایی ترکیه در جنوب این کشور به منظور انجام حملات هوایی علیه داعش، همزمان شد. هم ترکیه و آمریکا موافق هستند که داعش باید از قلمرو خود در مرز ترکیه بیرون رانده شود، با این حال مقامات آمریکا تنها از یک «منطقه عاری از داعش» صحبت می کنند، در حالیکه مقامات ترک از یک نوع «منطقه عملا امن» صحبت می کنند که آوارگان سوری در آن می توانند از دست رژیم سوریه و حملات شورشیان در امان باشند.

با این حال دیدگاه های متفاوت واشنگتن و آنکارا در مورد نقش نیروهای کرد سوریه، می تواند باعث پیچیدگی این همکاری جدید میان آمریکا و ترکیه شود. آمریکا همکاری نزدیکی با کردها داشته است. برای مثال در آزادسازی کوبانی، بیش از یک هزار حمله هوایی ائتلاف آمریکا از نیروهای کرد حمایت کرد، در حالیکه طی دو ماه گذشته تنها حدود بیست و چند حمله هوایی در حومه حلب علیه داعش صورت گرفته است.

برای آنکارا اما کردها در سوریه دشمن محسوب می شوند تا متحد. برخی تحلیل گران معتقدند که انگیزه اصلی ترکیه از مداخله در جنگ سوریه آن هم حالا، مختل کردن رشد اتحاد آمریکا با نیروهای کرد و تاکیدی است بر اینکه متحدی معتبرتر برای واشنگتن محسوب می شود. 

به طور کلی باید گفت کشورها هنوز هم برای منافع خود است که می جنگند. ترکیه نگران کردها است و آمریکا از اینکه داعش دست به حمله به خاک این کشور بزند، می ترسد. در این میان صدها سوری جان خود را از دست می دهند و هیچ کس اهمیتی نمی دهد.