-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۱۷, شنبه

گورباچف: اعتماد بین آمریکا و روسیه نابود شده

خطرانباشت تسلیحاتی به سرعت افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، میخائیل گورباچف در مصاحبه با اشپیگل آنلاین در اشاره ای آشکار به آمریکا گفت: وقتی یک کشور تعداد زیادی تسلیحات متعارف را انباشته کرده است و بودجه نظامی آن از سایر کشورها با هم، بسیار بیشتر است، آیا می توان جهانی عاری از تسلیحات هسته ای را متصور شد؟ اگر تسلیحات اتمی کنار گذارده شود، این کشور برتری نظامی بیش از حدی را نسبت به بقیه دارا خواهد بود.

این سیاستمدار کهنه کار 84 ساله با این حال تسلیحات اتمی در جامعه مدرن را "غیر قابل قبول" و "غیر انسانی" توصیف کرد و گفت که این امر می تواند کل تمدن را از صحنه روزگار پاک کند.

وی افزود: تسلیحاتی این چنینی هرگز پیش از این در تاریخ وجود نداشته است و نمی توان به آنها اجازه ماندن داد. اگر از شر آنها خلاص نشویم، دیر یا زود از آنها استفاده می شود. نظامی زدایی باید بار دیگر در دستور کار سیاست بین الملل قرار بگیرد. این شامل کاهش بودجه نظامی، فرصتی برای توسعه انواع جدید تسلیحات و منع نظامی کردن فضا می شود.

گورباچف تاکید کرد: اگر این اقدامات انجام نشود، در آن صورت صحبت از خلع سلاح اتمی چیز جز حرف پوشالی نخواهد بود. پس از آن جهان به منطقه ناامن تر، بی ثبات تر و غیرقابل پیش بینی تبدیل می شود. همه می بازند؛ از جمله آنهایی که به دنبال سلطه بر جهان هستند.

وی در ادامه درباره جنگ هسته ای احتمالی ابراز نگرانی کرد و گفت که قدرت های اتمی هزاران کلاهک هسته ای دارند و سرعت کاهش زرادخانه ها به صورت چشمگیری پایین آمده است. به گفته گورباچف، جهان هم اکنون شاهد رقابت تسلیحاتی جدیدی است. وی همچنین نظامی سازی فضا را خطری واقعی توصیف کرد.

آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی درباره روابط روسیه و آمریکا نیز گفت که مناسبات آنها دچار مشکل اساسی است و باید کاری برای آن انجام شود. وی گفت: الان بسیاری درباره جنگ سرد جدیدی صحبت می کنند. مذاکرات میان این دو قدرت بر سر مشکلات مهم جهان متوقف شده است. این شامل خلع سلاح هسته ای نیز می شود. اعتماد فی مابین نابود شده است و این در حالی است که ما به شدت برای احیای آن تلاش کردیم.