-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۲۹, پنجشنبه

جنبش اسلامی ازبکستان به کابل چه کار دارد؟

وال استریت ژورنال


متحدان گروه دولت اسلامی (شبه نظامیان حرکت اسلامی ازبکستان)  افغانستان را تهدید می کند، عنوان مقاله ایست که در روزنامۀ والستریت ژورنال چاپ شده است.

نویسنده می گوید: جنبش اسلامی ازبکستان، که از سوی امریکا به حیث یک سازمان تروریستی شناخته شده، در حال حمله بر حکومت کابل است.

در ادامه این مقاله آمده که در ششم ماه اگست امسال ویدیوی نشر شد که در آن رهبر جنبش اسلامی ازبکستان و جنگجویانش با گروه موسوم به دولت اسلامی و خلیفۀ خودخوانده اش ابوبکرالبغدادی بیعت می کنند.

درین ویدیو، بیرق سیاه و سفید گروه دولت اسلامی هم در عقب این جنگجویان دیده می شود.

بیشتر می خوانیم که این انکشافات کابل و همسایه گانش را نگران ساخته چون خشونت ها به ولایت های همسرحد با ترکمنستان، ازبکستان و تاجکستان گسترش یافته است.

والستریت ژورنال به نقل از حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رییس جمهور افغانستان نوشته که این جنگجویان به دلیل آن که می خواهند به آسیای مرکزی نزدیک باشند به آن سو می روند.

به نوشتۀ والستریت ژورنال جنبش اسلامی ازبکستان یکی از چند گروه تندرو خارجی اسلامگراست که در افغانستان فعالیت دارد.

در ادامه این مقاله گفته شده که هر گونه تلاش صلح حکومت افغانستان به هدف پایان دادن به جنگ درین کشور این گروه ها را دربر نخواهد گرفت.