-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۱۴, چهارشنبه

طالبان قبله گم کرده است.

واشنگتن پُست

تذکر: تیتر خبر از «گزاشنامه افغانستان» است.
روزنامۀ واشنگتن پُست در عنوان یک مطلب خود با طرح این سوال که بی نظمی در میان طالبان چه عواقب برای افغانستان و پاکستان خواهد داشت؟

می نویسد: طالبان پس از نشر خبر مرگ ملا محمد عمر دربارۀ تعیین جانشین وی وانتخاب ستراتیژی جدید دچار اختلافات شدند.

روزنامه می افزاید: ملا اخترمحمد منصورکه روز جمعۀ گذشته رهبر جدید طالبان اعلان شد چنین پنداشته میشد که او خلای رهبری طالبان را که با مرگ ملا محمد عمر به میان آمده پرخواهد کرد ولی برادر ملا عمر و پسر او در برابر ملا منصور ایستاد شدند.

واشنگتن پست می نویسد که دربارۀ ملا اختر محمد منصور که دراین اواخر از گفتگوی صلح حمایت کرده است گزارش های ضد و نقیض نشر شد و او شخص پنداشته شد که روابط بسیار نزدیک با پاکستانی ها دارد.

ولی او در پیام اول خود دربارۀ تلاش های صلح ابراز شک و تردید نمود و گزارش ها می رسانند که او به روابط خود با پاکستان نیز صدمه وارد کرده است.

واشنگتن پست در ادامه می نویسد که خبر مرگ ملا محمد عمر نخست ازسوی طالبان نه بلکه ازسوی حکومت افغانستان اعلان شد.

بگفتۀ روزنامه با پخش این خبر شایعات هم نشر شد که گویا کابل یا اسلام قصد برهم زدن گفتگوهای صلح را دارند. و اگر واقعاً هدف این باشد پس آنها پیروز پنداشته می شوند چون دور دوم گفتگو میان حکومت افغانستان و طالبان که قرار بود روز جمعۀ گذشته برگزار شود تا مدت نامعلوم به تعویق انداخته شد.