-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۱۳, سه‌شنبه

بازارگرم مرگ های اطلاعاتی

«سل» یا «سَم»؛ کدامیک ملاعمر را به کشتن داد؟

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، پس از اعلام خبر مرگ ملا عمر تا تأیید این خبر از جانب طالبان و کاخ ریاست جمهوری افغانستان اما و اگرهای فراوانی از نحوه مرگ وی از کشته شدن با زهر تا مرگ بر اثر بیماری منتشر شد.

در تازه‌ترین مورد گروه تحریک اسلامی محاذ فدایی با انتشار اطلاعیه‌ای از دسیسه‌چینی رهبر فعلی طالبان برای مرگ ملا عمر خبر داد.

این گروه با انتشار اطلاعیه‌ای مرگ طبیعی ملا عمر، رهبر پیشین طالبان را رد کرده و ادعا کرد: ملا اختر محمد منصور، رهبر جدید طالبان به پیام‌رسان ملا عمر داروی زهرآگینی داده و وی به دلیل استفاده مکرر از این دارو مرده است.

«قاری حمزه» که خود را سخنگوی این گروه می‌خواند در اعلامیه‌ای که روی وب‌سایت‌های این گروه منتشر شده مرگ ملا عمر را توسط اعضای ارشد گروه طالبان یعنی ملا اختر منصور تأیید کرد.

یک روز پس از تأیید خبر مرگ ملا عمر، گروه طالبان اعلام کرد که این گروه ملا اختر محمد منصور را به عنوان رهبر جدید خود انتخاب کرده است.

با انتخاب ملا اختر به عنوان رهبر جدید این گروه تاکنون مخالفت‌هایی از سوی اعضای ارشد طالبان و خانواده‌ ملا عمر صورت گرفته‌است.

گروه محاذ فدایی ادعا کرد: همان پیام‌رسانی که پیام‌ها را میان ملا عمر و ملا منصور رد و بدل می‌کرد، نام داروهای ملا عمر را می‌دانست و از کویته برایش دارو می‌آورد که ملا منصور در ملاقات با این پیام‌رسان به وی گفته بود داروهای پاکستانی برای ملا عمر مؤثر نیست و ما داروهایی را از دوبی می‌خواهیم.

قاری حمزه گفت: همین شد که به جای دارو از دوبی زهر خواسته شد و 3 روز بعد با خوردن همین داروها ملا عمر پس از نوشیدن چای بعد از ظهر، وصیت خود را کرد و درگذشت.

همچنین تحریک اسلامی محاذ فدایی که از شاخه‌های تندرو و جداشده از گروه طالبان است گفته، مأموران سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) به ملا منصور دستور داده بودند که از اوامر پاکستان اطاعت کند و در طراحی و اجرای توطئه مرگ ملا عمر به آنها یاری رساند.

قاری حمزه افزود: سازمان سیا و ملا منصور توافق کردند مرگ ملا عمر را مثل کشته شدن اسامه بن لادن از دستاوردهای آمریکا وانمود کنند و برای همین در ماه می 2015 ملا اختر محمد منصور با نیروهای آمریکایی در مرز پاکستان و در جایی در نزدیکی خاک افغانستان ملاقات کرد و روی طرحی به توافق رسید.

قاری حمزه گفت: آنها می‌خواستند به اثبات برسانند که ملا عمر تحت کنترل پاکستان بود و آمریکایی‌ها وی را در عملیاتی کشتند و جسدش را از بین بردند؛ در این نشست حتی تصمیم بر این شد که جاهایی برای مرگ ملا عمر در نظر گرفته شود و این اماکن در نزدیک پایگاه‌های نظامی ارتش پاکستان باشد تا مردم باور کنند که ملا عمر جاسوس پاکستان بوده است.

 قاری حمزه گفته است: 2 محل، یکی قلعه‌ «سیف‌الله» در نزدیکی پایگاه ارتش پاکستان و دوم در شهر کویته در نزدیک یک پاسگاه امنیتی، برای این طرح در نظر گرفته شده بود؛ وی گفته در این نشست «ملا عبدالقیوم»، «ملا نعیم» و تعدادی دیگر از رهبری گروه طالبان نیز حضور داشتند.

قاری حمزه گفت: تحریک محاذ فدایی در سال 2015 پس از این که از نشست مأموران سیا و ملا منصور اطلاع یافت، تحقیقاتی را در مورد زنده یا مرده بودن ملا عمر آغاز کرد که به این موضوعات دست یافت و طرح سیا مبنی بر وارونه وانمود کردن مرگ ملا عمر را خنثی کرد.

در این اطلاعیه از قول قاری حمزه در مورد اختلاف ملا عمر و ملا منصور بر سر گشایش دفتر گروه طالبان در قطر آمده است: وقتی آمریکا برای غلامان خود در قطر دفتر باز کرد، ملا عمر با این موضوع سخت مخالف بود و به ملا منصور پیام داد که چه کردی؟ هرچه زودتر این دفتر را ببند… اما او این امر را قبول نکرد و به توجیه کار خود پرداخت. ملا عمر دلیل ملا منصور را قبول نکرد و به تأکید گفت: دفتر را ببند، حتی در این مورد بین آنها حرف‌های تندی رد و بدل شد.

تاکنون در مورد مکان مرگ ملا عمر گزارش‌های مختلفی منتشر شده و قاری حمزه گفته است: ملا عمر پس از سقوط رژیم طالبان هیچ گاه از افغانستان بیرون نرفته و در ولایت زابل دفن شده است.

این در حالی است که ارگ ریاست جمهور در اعلامیه‌ تأیید خبر مرگ ملا عمر گفته بود: بر اساس یافته‌های این نهاد ملا عمر به دلیل بیماری در بیمارستانی در پاکستان درگذشته است.

گروه طالبان در اطلاعیه‌ای با تأیید مرگ ملا عمر گفته بود که رهبر این گروه چندی پیش در خاک افغانستان از دنیا رفته است.