-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۱۶, جمعه

ستایشنامه ترویزم جهانی از ملاعمر

فارن پالیسی


نشریه فارن پالیسی در شماره اخیر خود مطلبی را در مورد ستایشنامه های سازمانهای تروریستی از رهبر طالبان ملا محمد عمر به نشر رسانده و در بخش آن نوشته است سه سازمان تروریستی مربوط به القاعده به تعقیب نشر خبر مرگ ملا محمد عمر از او به عنوانهای مختلف ستایش نمودند.

سازمان النصره در سوریه، شاخه القاعده در شبه جزیره یمن و گروه متحد القاعده در مراکش همه باهم رهبر سابق طالبان را بخاطر اینکه بعد از وقایع 11 سپتمبر اسامه بن لادن را به امریکا تسلیم نکرد و به جنگ علیه امریکایی ها ادامه داد تقدیر کردند، اما در این اعلامیه آنها به شخصی که اکنون جانشین ملا عمر تعین شده است یعنی ملا اختر محمد منصور حتی یک اشاره هم نشده است.

به نوشته فارن پالیسی این یک نشانه می باشد که ملا منصور نتوانسته است تا حال رهبران القاعده را در کشورهای دیگر راضی و قانع بسازد.

تحلیلگران به این باور اند که جدایی در صفوف طالبان از قبل وجود داشت ولی نشر خبر مرگ ملا محمد عمر این اختلافات را بیشتر برملا ساخت. رییس دفتر سیاسی طالبان سید طیب آغا بخاطر اینکه نخواست به ملا منصور بیعت کند از کار استعفی داد.

به نوشته نشریه دگروال متقاعد قوای امریکا دیریک هاروی که در مرکز فرماندهی این کشور در افغانستان و پاکستان کار می کرد گفته است خانواده ملا محمد عمر تعین ملا منصور را پیش از وقت خوانده اند و دیگر افراد موثر مانند ملا برادر، آغاجان معتصم و تعداد دیگر هم از اعلان ملا منصور به حیث جانشین ملا محمد عمر راضی نیستند.

به گفته هاروی دلیل این که نام ملا منصور در اعلامیه های شبکه های القاعده ذکر نشده شاید این باشد که هرچند او در دو نیم سالی که ملا محمد عمر نبود صفوف طالبان را رهبری کرده است اما بیشتر به عملیات در داخل افغانستان متمرکز می باشد.

اما برای هاروی این سوال پیدا شده است که در اعلامیه گروه های تروریستی چرا نام شاخه اصلی القاعده در پاکستان دیده نمی شد و از همه مهمتر اینکه صدای رهبر القاعده ایمن الظواهری بلند نشد.

ریدل متخصص استخباراتی در انستیتیوت تحقیقاتی بروکنکز می گوید ملا منصور شاید به حمایت و یا تحسین القاعده نیاز نداشته باشد زیرا به گفته او القاعده در تعین رهبری طالبان نمی تواند نقش داشته باشد و منصور می داند که افراد مهم در شورای کویته سرنوشت رهبری طالبان را تعین می کنند.