-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۱۸, یکشنبه

شکست در یمن، تحفه هسته یی ایران به عربستان؟

عقب گرد رژه آسای لشکرهای قدرتمند حوثی های شیعه که به شمول پایتخت، حتی به شهرهای عربستان تعرض زمینی را شروع کرده بودند؛ یک معماست. 
عقب روی حوثی ها از مواضع بسیار مستحکم شان درگوشه و کنار یمن، بلافاصله پس از اعلام توافق هسته یی بین ایران و قدرت های غربی آغاز شده است.

نیروهای هوادار عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری تبعیدی یمن با پشتیبانی ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی روز شنبه حملات گسترده ای را برای تسلط یافتن بر شهر زنجبار مرکز استان ابیان آغاز کردند.
زنجبار (زنگبار) که در شرق عدن و در حاشیه دریای عرب قرار دارد تازه‌ترین منطقه استراتژیک در جنوب یمن است که با عقب‌نشینی شبه‌نظامیان انصارالله (حوثی‌ها) نیروهای هوادار آقای هادی در صدد کنترل کامل آن هستند.
شبه‌نظامیان موسوم به "مقاومت مردمی" با پشتیبانی جنگنده‌های عربستان سعودی و دیگر کشورهای عضو ائتلاف منطقه ای از سه هفته قبل توانستند حوثی‌ها و متحدان آنها را از عدن و دیگر شهرهای جنوبی یمن عقب برانند.
خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی گزارش داده که سه سرباز این کشور در عملیات زنجبار کشته شده اند.
همچنین منابع محلی به خبرگزاری رویترز گفته اند که شماری از نیروهای "مقاومت مردمی" پس از ورود به زنجبار در اثر انفجار مین‌هایی که حوثی‌ها قبل از عقب‌نشینی کار گذاشته بودند کشته شدند.
بنا به گزارش‌ها درگیری‌های شدید بین حوثی‌ها و مخالفان آنها در استان‌های ابیان و ضالع همچنان ادامه دارد.
ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی از چند روز قبل عملیات اعزام نیروهای آموزش دیده یمنی به شهر عدن و تقویت مواضع مخالفان حوثی‌ها را شدت بخشیده اند.
عربستان سعودی و متحدانش از دولت آقای هادی که به ریاض تبعید شده است حمایت می‌کنند و خواهان احیای مشروعیت آن در یمن هستند.
حملات هوایی ائتلاف منطقه ای به مواضع حوثی‌ها و نیروهای وابسته به علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق یمن از ماه مارس آغاز شد و تا کنون بیش از چهار هزار کشته برجای گذاشته است که اغلب غیرنظامیان بوده اند.
در ماه مارس، آقای هادی و اعضای دولت او در واکنش به تسلط یافتن حوثی‌ها بر شهر صنعا و دیگر نقاط یمن به عربستان سعودی گریختند.