-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۱۸, یکشنبه

پیام دکترغنی به سمیع الحق؛ با اشاره امریکا

بحث صلح وجنگ درحوزه افغانستان از سطح صلاحیت و نفوذ مولانا سمیع الحق بسیار بالا است. اما به نظرمیرسد که مذاکره صلح، به هر قیمتی که شده از سرگرفته می شود.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد به نقل از روزنامه داون، «جانان موسی زی» سفیر افغانستان در پاکستان ضمن ملاقات با «مولانا سمیع‌الحق» خواهان نقش‌آفرینی وی برای مذاکره با طالبان شد.

گزارش‌ها نشان می‌دهد موسی زی به همراه هیئتی سیاسی در مدرسه دارالعلوم حقانیه واقع در نوشهره از توابع ایالت خیبر پختونخواه با مولانا‌سمیع‌الحق پدر معنوی طالبان ملاقات و پیغام اشرف‌غنی رئیس جمهور افغانستان را به وی تقدیم کرد.

این گزارش می‌افزاید که ملاقات جانان موسی زی با مولانا سمیع‌الحق 6 ساعت به طول انجامید و دو طرف درباره نحوه مذاکره با طالبان به تبادل نظر پرداختند.

گزارش‌ها حاکی از این است که سفیر افغانستان خواهان نقش‌آفرینی مولانا سمیع‌الحق برای از سرگیری مذاکرات صلح که بعد از انتشار خبر ملاعمر به حالت تعلیق درآمده، شده است.

روز پنجشنبه گذشته، «مولانا سمیع الحق» که از وی به عنوان «پدر معنوی طالبان» نام برده می‌شود و از مقبولیت بالایی هم در میان طالبان پاکستان و هم در میان طالبان افغانستان برخوردار است، اعلام کرد که حاضر است تا برای حل اختلافات ایجاد شده بر سر انتخاب رهبری جدید طالبان افغانستان، میان جناح مخالف و موافق این گروه میانجی گری کند

مولانا سمیع الحق رهبری حزب جمعیت علمای پاکستان (شاخه سمیع) را برعهده دارد.

دولت پاکستان نیز تلاش می‌کند تا از راه‌های مختلف، بار دیگر شرایط و فضا را برای ادامه مذاکراتی که خودش مبتکر آن بوده و دور اول آن را بیش از یک ماه پیش میزبانی کرده است، فراهم آورد.

گفتنی است چندی پیش «مولانا سمیع‌الحق» رهبر جمعیت علمای پاکستان شاخه سمیع‌الحق حمایت کامل خویش را از رهبر جدید طالبان اعلام کرد و از همه گروه‌های جهادی خواست تا با کنار گذاشتن اختلافات «ملااخترمنصور» را به رهبری بپذیرند.