-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مرداد ۲۲, پنجشنبه

مکتوب اعجازانگیز درجیب صلاح الدین ربانی

اکسپرس تربیون


روزنامه اکسپرس تربیون در شماره اخیر خود در مورد سفر هیات عالی رتبه افغانستان به پاکستان مطلبی را به نشر رسانده است، که امروز به اسلام آباد می رود و به نوشته روزنامه اخراج رهبران طالبان را از پاکستان تقاضا خواهد کرد.

روزنامه از قول منابع نوشته است که این هیات موضوعاتی را که در مکتوب غیر رسمی رییس جمهور افغانستان اشرف غنی به رهبری پاکستان نوشته است با مقامات این کشور بررسی خواهد کرد.

اکسپرس تربیون می نویسد منابع آگاه که نخواسته اند نام هایشان ذکر شود، گفته اند که تقاضای افغانستان واضح می باشد یعنی بازداشت و یا اخراج رهبران طالبان از خاک پاکستان.

به نوشته روزنامه مکتوب غیر رسمی رییس جمهور افغانستان به رهبران پاکستان اعتراضات افغانستان را در مورد افزایش خشونت و وقایع اخیر در کابل احتوا می کند.

نظر به معلومات منابع در این مکتوب غیر رسمی آمده است که پاکستان نباید به مجروحین طالبان اجازه بدهد که در شفاخانه های این کشور معالجه شوند، و پاکستان باید منابع تمویل طالبان را قطع کند.

به هر حال به نوشته اکسپرس تربیون با وصف لحن جدی و شدید رهبر افغانستان، پاکستان بار دیگر بر تعهدات خود به تامین صلح در افغانستان تاکید کرده است.

دستیار خاص رییس جمهور امریکا در امور امنیت ملی، نقش پاکستان را در مذاکرات صلح حکومت و طالبان افغان، خیلی مهم خواند.

درین حال سینهوا خبرگزاری دولتی چین خبر می دهد که پیترلاووی دستیار رئیس جمهور بارک اوباما در امور امنیت ملی دیروز در اسلام آباد با سرتاج عزیز مشاور روابط خارجی و امنیت ملی صدراعظم پاکستان ملاقات کرد.

دکتر پیتر لاووی می گوید، حکومت امریکا از روابط قوی میان افغانستان و پاکستان طرفداری می کند و می خواهد که در افغانستان، صلح و ثبات تامین شود. به نظرمیرسد که هیات کابل به مشوره مستقیم کاخ سفید روانه اسلام آباد است. امریکا قطعاً نتیجه گرفته است که بدون حل مناقشه سیاه بین پاکستان و افغانستان، پروژه گذار به سوی آسیای میانه از طریق افغانستان با کش وقوس های بسیار پرمصرف رو به رو خواهد بود.
تجربه اثبات کرده است که هم پاکستان وهم افغانستان درین روند بار دیگر شکست خواهند خورد. صلحی امریکایی همانند «خس پوشک» است و به اندک فشار متلاشی می شود. گزینه کلیدی امریکا، پاکستان است؛ هرچند تروریزم پاکستانی را به نفع خود استفاده می کند؛ اما از عشوه گری های اطلاعات وارتش پاکستان نیز به ستوه آمده است. امریکا موقعیتی شکننده دارد و پیشاپیش، منافع درازمدت افغانستان را به پاکستان بخشیده است. لااقل مجموعه قراین چنین تصوری را به ما شرح میدهد.
.