-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ شهریور ۱۶, دوشنبه

چرا عربستان 40 بلیون کسر بودجه آورده؟

اشاره:
رهبرانی که غیر حتی شورت های دختران شان را ورقه طلا می گیرند؛ موترطلایی و کمود توالت  طلایی فرمایش میدهند؛ سرانجام، پس لگدی هایی میخورند که از زمین بلند شده نتوانند.


ابراهیم العساف، وزیر اقتصاد عربستان گفته است از میزان هزینه های غیرضروری کاسته می شود از جمله این که برخی از پروژه هایی که قبلا به تایید رسیده، احتمالا با تاخیر اجرا خواهند شد.

اما به گفته آقای عساف، صرف بودجه در بخش های کلیدی نظیر بهداشت و آموزش تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت.

وزیر اقتصاد عربستان جزییات بیشتری در این باره اشاره نکرده است.

دولت عربستان کسری بودجه کشور را در سال جاری نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار برآورده کرده است.

این در حالی است که صندوق بین المللی پول و تحلیل گران بخش خصوصی، کسری بودجه این کشور را در سال جاری ۱۲۰ میلیارد دلار و حتی بیشتر پیش بینی می کنند.

نوسانات قیمت نفت
با بروز بحران مالی جهانی و سقوط بورس های عمده جهان، قیمت نفت از سال ۲۰۰۸ به طور چشمگیری سقوط کرد و در سال ۲۰۰۹ به نزدیکی ۴۰ دلار رسید، اما قیمت ها به مرور بالا رفت و در سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ عمدتا در نزدیکی ۱۰۰ دلار در نوسان بود.

در زمستان سال گذشته میلادی (۲۰۱۴) قیمت نفت خام در بازارهای جهانی دوباره پایین آمد و از بالاتر از ۱۰۰ دلار به زیر بشکه ای ۵۰ دلار رسید. افزایش تولید نفت آمریکا و پایین آوردن قیمت ها از طرف عربستان سعودی به منظور حفظ بازار، دلیل این سقوط عنوان شد.

با وجود این که در ماه های آغازین سال جاری میلادی قیمت جهانی نفت عمدتا صعودی بود، روند عمومی قیمت ها در سه ماه اخیر عمدتا نزولی بوده است.
منبع: بی بی سی