-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ شهریور ۱۰, سه‌شنبه

سفیرهند: روی نسل جوان افغانستان سرمایه گذاری میکنیم.

ساختمان جدید پارلمان افغانستان قرن ها روی پا خواهد بود.

امر سینا سفیر هند درکابل، دیروز در مصاحبه با رادیو آزادی تاکید کرد، که معاون وزیر خارجه هند در امور اقتصادی و سیاسی در راس هیاتی در این کنفرانس، شرکت خواهد کرد:

" کسی نباید، شراکت ستراتیژیک و روابط فرهنگی و همه جانبه، هند و افغانستان را بر اساس یک تقویم قضاوت کند. این چنین حوادث به این معنی نیست که جوانب هند و افغان هیچگاهی با هم نمی بینند. "

کابل به سلسله برگزاری کنفرانس های همکاری های منطقه یی اقتصادی برای افغانستان یا (ریکا) پنجشنبه و جمعه ششمین اجلاس این کنفرانس را بنام "راه ابریشم در افغانستان"، میزبانی می کند.

اولین کنفرانس همکاری منطقه یی اقتصادی برای افغانستان در سال 2005 میلادی برگزار شد، که بعد آن، استانبول، دهلی جدید، اسلام آباد و شهر دوشنبه این کنفرانس را میزبانی کردند.

امرسینا سفیر هند در افغانستان می گوید، هند ستراتیژی دراز مدت انکشاف اقتصادی افغانستان را عملی می کند و افزود که اساس همکاری های بین دو کشور، بر آینده متمرکز است:

" ما سرگرم اعمار ساختمان پارلمان افغانستان هستیم که در 4 ماه آینده تکمیل می شود. چنان ساختمانی که قرن ها و قرن ها پابرجا خواهد ماند. ما بر نسل های آیندهء افغانستان سرمایگذاری می کنیم و برای هزاران فرزند افغان بورس های تحصیلی فراهم می نماییم. "

رییس جمهور اشرف غنی در یک خبرنامهء که از سوی وزارت امور خارجه افغانستان به نشر رسید، گفته است:

" ما می خواهیم که راه ابریشم در افغانستان دوبار احیا و گشایش یابد و این کشور به مرکز فعالیت اقتصادی منطقه مبدل شود. "

رییس جمهور غنی در این خبرنامه ابراز امیدواری کرد، که افغانستان یک بار دیگر در وصل کردن کشورهای آسیای مرکزی به آسیای جنونی اهمیت خود را پیدا کند.