-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ شهریور ۱۷, سه‌شنبه

اسلامیست های تاجک دو باره مست شده اند.«امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان قبل از ظهر امروز ضمن بازدید از منطقه «وحدت» حمله مسلحانه 4 سپتامبر(13 شهریور) به ساختمان پلیس را حرکات جنایی خواند و از سازمان‌های قضایی خواست تا با این افراد به شدت برخورد شود.

رئیس جمهور تاجیکستان ضمن سخنرانی در مراسم افتتاح یکی از مدارس جدید در منطقه وحدت، به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص اتفاقات اخیر پرداخت.

به اعتقاد وی، هدف افراد مسلح جنایی برهم زدن فضای صلح، ثبات و آرامش جامعه تاجیکستان بوده است.

رحمان ضمن قدردانی از همکاری مردم این منطقه در شناسایی و دستگیری عوامل جنایی، با خانواده‌های 9 کارمند پلیس و گروه ویژه وزارت کشور که در نتیجه حمله مسلحانه کشته شدند، ابراز همدردی کرد.

رئیس جمهور تاجیکستان ضمن دعوت مردم به «زیرکی و هوشیاری» در برابر خطرات موجود، جلوگیری از گرایش جوانان به گروه‌های افراطی و تروریستی را مهم عنوان کرد.

وی گفت: پیوستن عده‌ای از جوانان کشور به سازمان‌های مذهبی بیگانه باعث حرکت آن‌ها به سوی ظلمات و جهل است.

رحمان عنوان کرد: تاکنون از منطقه وحدت 46 نفر در درگیری‌های کشورهای خارجی شرکت داشته و تا به امروز 11 نفر از آن‌ها در سوریه و عراق کشته شده‌اند.

به اعتقاد تحلیلگران، بازدید رئیس جمهور تاجیکستان که پس از 2 روز حمله مسلحانه به ساختمان پلیس این منطقه صورت گرفته است با هدف اطمینان دادن به مردم تاجیکستان نسبت به پایداری ثبات و امنیت در کشور می‌باشد. با این هدف رحمان در منطقه وحدت اقدام به افتتاح چندین پروژه مهم زیربنایی، اجتماعی و آموزشی کرد.

بر اساس اطلاع بخش مطبوعاتی وزارت کشور تاجیکستان، عملیات ویژه نهادهای امنیتی و نظامی این کشور جهت بازداشت گروه مسلح متعلق به «عبدالحلیم نظرزاده» معاون پیشین وزارت دفاع در دره «رامیت» ادامه دارد. ضمنا این منبع خبر حمله شب گذشته به پاسگاه پلیس مستقر در ورودی دوشنبه از سوی منطقه وحدت را تکذیب کرد.

سخنان رئیس جمهور تاجیکستان در حالی است که یکی از دلایل وجود افراط گرایی و گرایش جوانان این کشور به گروه‌های افراطی فشار بی‌رویه برخی مقامات و سازمانهای دولتی بر اعتقادات مذهبی مردم این کشور است.

به اعتقاد کارشناسان حوادث اخیر در تاجیکستان نشانه همین اقدامات و اشتباهات دولت بر علیه برخی گروه‌های اسلامی میانه رو در این کشور می‌باشد.