-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ شهریور ۲۹, یکشنبه

دکترغنی: پاکستان فقط دو گزینه دارد

رئیس جمهوری افغانستان گفت که بعد از مرگ ملا عمر، ساختار گروه طالبان در حال تغییر اساسی است و این حرکت نمی‌تواند بعد از این مثل گذشته باشد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید پاکستان در ارتباط به وضعیت افغانستان دو گزینه بیشتر ندارد، یا به یک شریک مثبت منطقه‌ای تبدیل می‌شود یا در انزوای بین‌المللی قرار خواهد گرفت.
آقای غنی که در یک مصاحبه‌ با تلویزیون خصوصی طلوع صحبت می‌کرد، گفت که جامعه بین‌المللی امروز موضع افغانستان را به رسمیت شناخته است و پاکستان نمی‌تواند حمایت جهان را از موضع افغانستان نادیده بگیرد.
رئیس جمهوری افغانستان گفت که در طول یکسال گذشته تلاش داشته است تا پاکستان را متقاعد بسازد که میان "تروریسم خوب و بد" تفکیک نگذارد و بربنیاد قانون اساسی و دیگر قوانین پاکستان با گروه‌های تروریستی در این کشور برخورد جدی و یکسان انجام دهد.
آقای غنی گفت که همچنان متعهد به برقراری صلح "پایدار و با عزت" در افغانستان است و این روند دو بعد دارد: "یکی صلح بین افغانستان و پاکستان است. ۱۳ سال است که جنگ اعلام ناشده از سوی پاکستان علیه افغانستان جریان دارد. دوم گفت‌وگو با طالبان و دیگر گروه‌های مخالف دولت است که هر دو بعد، کار دوامدار می‌خواهد."
رئیس جمهوری افغانستان گفت که بعد از مرگ ملا عمر، ساختار گروه طالبان در حال تغییر اساسی است و این حرکت نمی‌تواند بعد از این مثل گذشته باشد. او از همه طالبان خواست که این سوال را از خود بپرسند که چرا برایشان دو سال در مورد مرگ ملا عمر دروغ گفته شده و براساس فرمان چه کسی آنها همچنان مشغول آتش‌افروزی در افغانستان بوده اند.
رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به موج عظیم پناهجویان افغان در مسیرهای اروپا گفت که عمق بحران اقتصادی افغانستان در سال ۲۰۱۵ در پی خروج نیروهای خارجی و کاهش کمک‌های بین‌المللی درست درک نشده بود.
او گفت که در ۴ ماه گذشته بیشترین وقت خود را روی طرح‌های اقتصادی صرف کرده است و بررسی منظم قراردادهای دولت که همچنان ادامه دارد، یکی از مهمترین برنامه‌های اقتصادی و همچنین شیوه‌های مبارزه با فساد است.
آقای غنی گفت که برنامه بعد از بررسی قراردادها این است که از آغاز سال آینده همه تدارکات نیروهای امنیتی افغانستان از تولیدات داخلی تامین شود که به گفته او این روند فرصت‌های شغلی زیادی را برای شهروندان افغانستان به وجود خواهد آورد.
او همچنین گفت که موافقت‌نامه‌‌های مهمی در روزهای اخیر میان افغانستان و ترکمنستان به امضا رسیده که نتایج آن را به زودی مردم افغانستان شاهد خواهند بود.
رئیس جمهوری افغانستان در پاسخ به این سوال که چرا روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیک آغاز نمی‌شود، گفت که برای آغاز این روند هم مشکل فنی وجود دارد و هم مشکل سیاسی. به گفته او برای رسیدگی به مشکل سیاسی نیاز به "اجماع سیاسی است تا این مشکل به صورت اصولی حل شود."
قرار بود روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیک هفته‌ها پیش آغاز شود اما جنجال بر سر بودن یا نبودن واژه 'افغان' در این شناسنامه‌ها موجب تاخیر در آغاز این روند شده است.
آقای غنی همچنین گفت که کمیته گزینش اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان کار خود را رسما آغاز کرده است و امیدوار است تا پس از پایان کار این کمیته، کمیسیون انتخابات در مشورت با دولت تاریخ انتخابات پارلمانی را تعیین کند. او گفت که انتخابات پارلمانی در کمتر از یک سال آینده برگزار خواهد شد.
رئیس جمهوری افغانستان همچنین گزارش‌ها در مورد وخامت وضعیت سلامت خود را رد کرد و گفت که وضعیت سلامت کاملا خوبی دارد.