-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ شهریور ۳۱, سه‌شنبه

بازی کیش و مات با امریکا را روسیه و اسد برده اند!

یونگه ولت- ترجمه رضا نافعی


بگفته منابع آمریکائی روسیه جت های جنگی به سوریه فرستاده است. راستی یا ناراستی آن روشن خواهد شد. آنچه روسیه منکر آن نیست این است که در   هفته های گذشته با ارسال سلاح های نو و اثر بخش به ارتش سوریه کمک کرده است. شاهد آن هم خبرهای رسیده از بسیاری از جبهه ها هستند که حکایت از چیرگی نیروهای ارتش سوریه بر نیروهای داعش و دیگر گروههای تروریستِ دارد که از خارج حمایت می شوند. این خبر ها و احتمال حضور هواپیماهای تازه روسی برای حمایت از نیروهای زمینی هشداری است برای واشنگتن زیرا موجب خنثی کردن برترین اولویت آمریکا در منطقه خواهد شد، اولویتی که عبارتست از سرنگون کردن دولت مشروع اسد در دمشق بدست تروریست هائی است که خود آمریکا و انگلستان با هزینه عربستان و قطر آموزش داده اند.

روزنامه واشنگتن پست در هفته گذشته نتیجه یک نظر خواهی از مردم سوریه را منتشر کرد که طبق آن 82 در صد از مردم سوریه خواستار بازگشت شرائطی هستند که قبل از آغاز جنگ بر این کشور، تحت حاکمیت پرزیدنت اسد، حکمفرما بود. قدرت های مهاجمی چون آمریکا، فرانسه، انگلستان، ترکیه، عربستان سعودی، قطر و دیگران که برغم خواست اکثریت مردم سوریه، سقوط پرزیدنت اسد را شرط مقدم برای استقرارصلح می سازند کسانی هستند که موجب پیدایش سیل عظیم پناهجویان میشوند و آن کسانی که راه رسیدن به هدفشان را تکیه بر قدرت نظامی داعش و القاعده و دیگر گروههای تروریست می دانند، کسانی هستند که رنج، درد و مرگ مردم غیر نظامی برایشان بقدر یک سر سوزن اهمیت ندارد.

این که آیا داعش و جبهه النصرت را که شاخه القاعده در سوریه است آمریکا ساخته است یا نه مورد بحث است. اما آنچه قطعی است نکته ایست که در گزارش سازمان اطلاعاتی پنتاگون (DIA ) ثبت شده و آن این است که واشنگتن و همپیمانهایش بسرعت استعداد بالقوه این گروه را بعنوان » دشمن مفید» تشخیص داده اند. و این که باید آنها را پرورش داد و پروار کرد و در عین حال حد و حدودشان را نیز به آنها نشان داد. از این رو هم محرمانه به آنها کمک می شود و هم وقتی که دست از پا خطا کنند و به کسی حمله کنند که نباید حمله کنند – یعنی نه به نیروهای اسد بلکه به آن نیروهای تروریستی که در سوریه زیر فرمان آمریکا هستند- آنوقت باید آنها را کمی بمباران کرد. این بمباران مختصر را در عین حال می توان بعنوان » شوِ» ضد داعش بنمایش گذاشت.

ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی این استراتژی آمریکا را روز چهارشنبه گذشته در » پرس تی وی» توصیف کرد و گفت:» کاری که آمریکاعلیه داعش و دیگر اسلامگرایان افراطی در منطقه می کند برای کنترل آنهاست نه برای از بین بردن آنها.

پرزیدنت پوتین با آخرین ابتکار خود درست همین حیله را هدف گرفته است. او واشنگتن را مجبور به اعتراف می کند که یا بگویند در حال حاضر اصلا علاقه ای به از بین بردن داعش ندارند یا این که همراه با روسیه و » جامعه جهانی» در کنار ارتش متعارفی سوریه و رژیم قانونی اسد بگونه ای موثر علیه گروههای تروریست وارد میدان میشوند.

مفسران نقاد آمریکائی گامی را که مسکو برداشته گامی «محوری» توصیف کرده اند. زیرا اگر آمریکا حمله به داعش را با مسکو هماهنگ سازد، دولت اسد را تقویت کرده است، یعنی دولتی را که چهارسال برای ساقط کردن آن تلاش ورزیده است. در هر دو حالت، چه این کار بکند و چه نکند، سیاست تغییر رژیم واشنگتن ، در شطرنج سیاسی باخته است:کیش و مات.