-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مهر ۵, یکشنبه

تنش شدید بین ایران و عربستان

ایران خواستار پوزش خواهی عربستان است وعربستان می گوید ایران از مسأله حجاج استفاده سیاسی می کند.


آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، صبح روز یکشنبه، پنجم مهرماه، در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقه، با اشاره به حادثه‌ی منا، تأکید کرد: «دنیای اسلام سؤالات زیادی در این خصوص دارد و حکام عربستان بجای فرافکنی، باید با عذرخواهی از امت اسلامی و خانواده‌های داغدار، مسئولیت خود را در این حادثه‌ی سنگین بپذیرند و به لوازم آن عمل کنند.»

خامنه‌ای همچنین گفت: «جان باختن بیش از هزار نفر در این حادثه، مسئله‌ی کوچکی نیست؛ بنابراین جهان اسلام باید برای این مسئله فکری کند.»

رهبر جمهوری اسلامی، پیشتر در پی این حادثه، در ایران سه روز عزای عمومی اعلام کرد و همان زمان هم مسئولیت حادثه را بر گردن دولت سعودی دانسته و مدیریت غلط و اقدامات ناشایسته را عامل حادثه خوانده بود.

ایران تاکنون سه بار کاردار سفارت عربستان سعودی را احضار کرده و از ریاض خواسته که در مورد پی‌گیری این حادثه همکاری و مشارکت بیشتری از خود نشان دهند.  عربستان ایران را متهم به «بازی سیاسی» می‌کند.
از سوی  دیگر، وزیر خارجه‌ی عربستان، ایران را به «بازی سیاسی» در رابطه با حادثه‌ی رخ‌داده در مراسم حج متهم می‌کند.

عادل‌ الجبیر، وزیر خارجه‌ی عربستان سعودی که در نیویورک به‌سر می‌برد، روز شنبه، چهارم مهرماه، پیش از دیدار با جان کری، وزیر امور خارجه‌ی ایالات متحده گفت: «این موقعیتی نیست که بخواهیم در آن به بازی سیاسی بپردازیم. امیدوارم رهبران ایران کمی معقول‌تر و باملاحظه‌تر عمل کنند و به احترام کسانی که جان خود را در این تراژدی از دست داده‌اند، تا انتشار نتایج تحقیقات در مورد این حادثه صبر پیشه کنند.»

عربستان سعودی روز جمعه یکی از دلایل حادثه را عدم رعایت قواعد مربوط به مدیریت ازدحام جمعیت از طرف عده‌ای از زوار اعلام کرد. پادشاه سعودی، ملک سلمان هم دستور داده که در برنامه‌ریزی‌های مربوط به حج بازنگری شود و در ضمن، وزیر بهداشت و سلامت آن کشور از انجام تحقیق و بررسی دقیق در مورد این حادثه خبر داده است.