-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ شهریور ۲۴, سه‌شنبه

شایعه مرگ رئیس جمهور

ارگ درین مورد اطلاع رسانی نمی کند.
اشاره:
رخ صحبت های هشدار آمیز دیروز دکترعبدالله ظاهراً بر سخنان اخیر استاد سیاف معطوف بود. اما درصورت تایید خبر مرگ رئیس جمهور، چالش اصلی جنرال دوستم است که به عنوان معاون اول رئیس جمهور، از نظر قانونی حق دارد سرپرستی قدرت را عهده دار شود. این موضوع برای ریاست اجرائیه اعلام جنگ است. به هر حال، مصلحت شاید درین باشد که ارگ تا زمان رسیده گی به برخی مسایل و اجرای تدابیر سیاسی، تا مدتی این موضوع احتمالی را مسکوت بگذارد.

به گزارش تسنیم، منابع خبری در افغانستان از تشدید بیماری اشرف غنی رئیس جمهور این کشور و اعزام وی به خارج از افغانستان خبر می دهند.

این خبر تاکنون از سوی مقامات رسمی این کشور تأیید نشده است.

رسانه های افغانستان در حالی این خبر را منتشر کرده اند که از چند روز پیش بحث تشدید بیماری غنی و حتی احتمال فوت وی در صدر اخبار  این کشور قرار گرفته است.

حتی برخی رسانه های این کشور از احتمال بروز درگیری میان حامیان عبدالله عبدالله و عبدالرشید دوستم بر سر کرسی ریاست جمهوری افغانستان پس از غنی خبر داده اند.

طبق ماده 67 قانون اساسی افغانستان اگر رئیس جمهور این کشور فوت کند یا به دلیل ضعف جسمی قادر به ادامه کار نباشد تمام مسئولیت او تا زمان برگزاری اتنخابات مجدد بر عهده معاون اول وی خواهد بود.

اکنون و با به وجود آمدن پست ریاست اجرایی در حکومت وحدت ملی افغانستان، حامیان عبدالله بر این اعتقادند در صورت نبود غنی تمام اختیارات وی باید به عبدالله عبدالله منتقل شود.

بحث بیماری غنی و حتی فوت وی از زمان سخنرانی عبدالرب رسول سیاف در مراسم سالگرد شهادت احمد شاه مسعود آغاز شد. زمانی که وی گفت در صورتی که اتفاقی برای رئیس جمهور افغانستان بیافتد، این کشور با خلا قدرت روبرو خواهد شد.

حال باید منتظر ماند و دید که اخبار در این زمینه تا چه حد صحت دارد.