-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ شهریور ۱۶, دوشنبه

خامنه یی چطور با آمریکا به توافق رسید ولی با جنبش سبز، نه ؟

امیرحسین ارجمند توضیح می دهد.

به گرارش کلمه : مشاور ارشد میرحسین موسوی با تاکید بر اینکه سرمنشا و مسئول اصلی حصر رهبران جنبش سبز شخص رهبری است خاطرنشان می کند که رییس جمهور و دولت هم به نوبه ی خود مسئولیت دارند و باید اقدامات لازم را انجام دهند و همه را از اقدامات خود مطلع کنند.

اردشیر امیرارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی در گفت و گو با رادیو فردا در واکنش به وزیر دادگستری که گفته بود  بحث حصر یک بحث حقوقی نیست، می گوید: نکته ی اصلی این است که آقای پورمحمدی! اساسا مشخص کنید اتخاذ تصمیم در مورد حصر آقایان موسوی و کروبی توسط چه نهادی صورت گرفته و بعدا بگویید این در اختیارات شورای عالی امنیت ملی است یا نه.

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری، روز چهارشنبه، در حضور اصحاب رسانه گفته بود که بحث حصر یک بحث حقوقی نیست. او اذعان کرده بود که حتی ممکن است بحث حصر با مباحث حقوقی موجود سازگاری نداشته و قابل دفاع حقوقی نباشد.

امیرارجمند در ادامه تصریح می کند: اینکه یک اتفاق ۵ سال قبل افتاده باشد و همچنان گفته شود که این مسئله امنیتی است و حقوقی نیست مشکلی را حل نمی کند آنچه مهم است این است که منشا این عمل غیرقانونی مشخص شود.

وی همچنین می افزاید: قطعا سرمنشا این عمل رهبر جمهوری اسلامی است و مسئولیت اصلی با اوست. اما رییس جمهور و دولت هم به نوبه ی خودشان مسئولیت دارند و باید اقدامات لازم را انجام دهند و همه هم مطلع شوند. اینکه بعضا گفته می شود که حالا وقتش نیست، مسئله را حل نمی کند. خود آنها هم به این مسئله اشراف دارند که باید به این مطالبه ی عمومی پاسخ دهند.

اظهارات وزیر دادگستری در مورد حقوقی و قضایی نبودن بحث حصر در حالی بیان می‌شود که افراد پیگیر رفع حصر ازجمله علی مطهری، نماینده تهران در مجلس، با ارسال نامه‌هایی به قوه قضائیه همواره پیگیر رفع حصر از مجاری حقوقی و قضایی بوده‌اند.

آقای روحانی تلاش کند که موضوع رفع حصر هم صورت گیرد

اردشیر امیرارجمند همچنین در برنامه «همراه با یورونیوز» با اشاره به موضوع حصر رهبران جنبش سبز، گفت: «موضوع آزادی رهبران جنبش سبز مسئله ای نیست که ما بتوانیم نسبت به آن به صورت قاطع اظهار نظر کنیم اما انتظاراتی از دولت آقای روحانی وجود دارد که دو وجهی است. یک بخش آن این است که آقای روحانی وقتی در سال ۱۳۹۲ به صحنه انتخابات وارد شد برای جذب آرای مردم و به ویژه افرادی که خواهان تغییر وضعیت بودند قول هایی داد که یکی از آنها تلاش برای آزادی رهبران جنبش سبز بود. ایشان عنوان کرده بودند که قبل از این هم سابقه رفع حصر در مورد آیت الله منتظری را داشته است. ما هم اکنون منتظر این هستیم که آقای روحانی به این وعده خود عمل کند.»

وی با تاکید بر اینکه در موضوع هسته ای تمام نیروهای اصلاح طلب، تحول خواه و طرفدار جنبش سبز از دولت آقای روحانی حمایت کردند، افزود: «ما همیشه از انتخابات حمایت کرده ایم چراکه انتخابات وسیله اصلی اعمال حق حاکمیت مردم است اما انتخابات باید آزاد، سالم و منصفانه باشد و باید تلاش شود تا انتخابات به استانداردهای بین المللی نزدیک شود. اگر آقای روحانی می خواهند که فضای سیاسی کشور شاداب باشد و همه گروه ها در آن فعالیت کنند باید تلاش کند که موضوع رفع حصر هم صورت گیرد.»

مشاور ارشد میرحسین موسوی وجه دوم انتظارات از آقای روحانی را اینگونه بیان کرد: «از جانب دیگر اگر تغییر در فضای سیاسی کشور صورت نگیرد، آقای روحانی با مشکل روبرو خواهد شد. در حال حاضر جریان مقابل سعی می کند تا آقای روحانی را از امتیازی که در افکار عمومی به دلیل برطرف کردن موضوع هسته ای به دست آورده است محروم کند. هر روز سعی می شود به انواع مختلف بحران و مشکلات جدید ایجاد شود.»

امیرارجمند با تاکید بر این موضوع اشاره کرد که به سود آقای روحانی است تا فضای سیاسی جامعه را تغییر دهد و این اجازه داده شود تا احزاب فعالیت کنند. احزاب باید برنامه محور باشند و اجازه داده شود تا جریان اصلاح طلب، جریان تحول خواه و طرفداران جنبش سبز صدای خود را داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان گفت: «انتخابات زمانی معنا پیدا می کند و می تواند موثر باشد که فعالان با یک برنامه ظاهر شوند.»

وی بر روی فقدان برنامه محوری در انتخابات ایران اشاره کرد و گفت: «افراد به صورت فردی نمی توانند برنامه داشته باشند حتی پروژه هم نمی توانند داشته باشند.»

این حقوقدان افزود: «حداقل کاری که در شرایط جدید انتظار می رود برای پیشرفت و توسعه نهاد انتخابات داشت این است که مثلا اصلاح طلبان و شخص آقای خاتمی، منشور یا سندی تعریف کنند تا مشخص شود اصلاح طلبانی که وارد صحنه انتخابات می شوند حول محور چه اصولی ورود پیدا کرده اند و در عین حال هویت اصلاح طلبی مشخص شود و حداقل در هر حوزه ای دو مطالبه اساسی مطرح شود.»

وی تصریح کرد: «با مشخص شدن مطالبه ها در هر حوزه مانند حوزه های سیاسی، فرهنگی، هنری، اجتماعی و اقتصادی، افرادی که می خواهند وارد مجلس شوند موظف می شوند این مطالبه ها را دنبال کنند.»

مسئله اساسی جنبش سبز حق حاکمیت مردم بوده است

وی در عین حال به نقش و موضوع اساسی جنبش سبز هم اشاره کرد و گفت: «مسئله اساسی جنبش سبز حق حاکمیت مردم بوده است و حق حاکمیت مردم از طریق انتخابات آزاد، سالم و منصفانه تامین می شود.»

امیرارجمند افزود: «ما اگر با نظارت استصوابی مخالف هستیم به این دلیل است که نظارت استصوابی مخالف حق حاکمیت مردم است. چه این نظارت برای طرفداران آقای احمدی نژاد اعمال شود چه این نظارت روی طرفداران جنبش سبز باشد.»

چطور آقای خامنه ای با جامعه بین‌المللی به توافق رسید اما در درون نظام با موسوی، کروبی و رهنورد نمی تواند به توافق برسد؟

هفته ی گذشته حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در کنفرانس خبری خود به سوالی در مورد حصر رهبران جنبش سبز نیز پاسخ داد و گفت دولت به تنهایی نمی‌تواند در اینگونه موارد کاری انجام دهد، اما مشکلی که در جامعه به وجود آمده، نباید مسئله‌ای دایمی شود.

روز جمعه هم علی مطهری نماینده تهران در مجلس در نامه‌ای از محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان، خواسته بود تا حصر خانگی رهبران جنبش سبز و ممنوع‌التصویری و بیانی محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران در دستور کار اجلاس آینده این مجلس قرار گیرد. علی مطهری در این نامه ابراز امیدواری کرده که به تعبیر او با “تدبیر و هدایت آیت الله خامنه ای این دو معضل حل و فصل شود”.

بر اساس تفسیر شورای نگهبان از قانون اساسی جمهوری اسلامی نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی باید به وسیله شورای نگهبان احراز صلاحیت شوند و این درحالی است که اعضای شورای نگهبان به طور مستقیم یا غیرمستقیم توسط رهبر جمهوری اسلامی انتخاب و منصوب می‌شوند.

رادیو فردا درباره نامه علی مطهری و خواست او از محمد یزدی رئیس مجلس خبرگان دیدگاه اردشیر امیرارجمند را جویا شده است که مشاور میرحسین موسوی می گوید: «علت وجودی خبرگان رهبری نظارت بر اعمال رهبر است و انتظار می‌رفت که این وظیفه قانونی خودش را انجام دهد. تاکنون این اتفاق صورت نگرفته. امیدواریم که ترکیب آینده خبرگان رهبری به نحوی باشد که این وجه قانونی را درست انجام دهد. حصر رهبران جنبش از اعمالی بوده که رهبر انجام داده. تصمیمات رهبری بوده. خواه به صورت مستقیم و خواه به توسط نهادهایی که زیر نظر ایشان بوده که تا حالا هیچ مشخص نشده. به هر حال این اعمال غیرقانونی و غیرشرعی باید مورد نظارت قرار گیرد. همه انتظار دارند خبرگان رهبری این تنها وظیفه‌ای که دارد و علت وجودی‌اش را درست وظایف خودش را انجام دهد.»

این حقوقدان همچنین می گوید: «نکته دیگر این است که چطور آقای خامنه‌ای توانست با جامعه بین‌المللی که آنها را شیطان بزرگ می‌دانستند به توافق برسند اما با موسوی و کروبی و رهنورد که در این نظام بودند و در ایجاد نظام مشارکت داشتند نمی‌توانند به توافق برسند و قانون را در مورد آنها رعایت کنند. بسیار جای تعجب است. از جمله برای طرفداران خود آقای خامنه‌ای.»