-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ شهریور ۱۷, سه‌شنبه

افغانستان در راهبرد منطقه یی داعش

ابوالفضل آقا حسنی- مفسر خبرگزاری فارس


آسیای مرکزی با توجه به ویژگی­های (خاص)  بستری مناسب برای حضور گروه­های تروریستی مانند داعش و هم پیمانانش ایجاد کرده است البته همین تحلیل می تواند همزمان دستاویزی برای سرکوب گروههای اسلامی نیز قرار بگیرد. با توجه به جایگاه افغانستان در راهبرد منطقه­‌ای داعش و تلاش این گروه برای اتحاد با طالبان، کشور تاجیکستان به­‌عنوان دروازه ورود داعش به منطقه مطرح است اما ورود گروه­ های تکفیری به این کشور مانند آنچه در سوریه اتفاق افتاد؛ همراه با بحران آفرینی خواهد بود لذا هرگونه بحران داخلی در کشورهای منطقه را می‌­توان مقدمه آغاز بحران منطقه‌­ای دانست. در صورت تحقق این سناریو از یک سو روسیه برای دفاع از فضای حیاتی خود وارد عمل شده و از تمام ظرفیت­ های خود برای مدیریت بحران استفاده خواهد کرد و از سوی دیگر غرب این فرصت را برای ضربه زدن به روس‌ها از دست نخواهد داد و به دنبال اوکراینیزه کردن منطقه خواهد بود.

با این وجود اگرچه گفته می شود کشورهای آسیای مرکزی به دلیل وجود ویژگی‌های مختلف در ابعاد اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در کانون راهبرد منطقه‌ای گروه غیراسلامی و تکفیری داعش قرار گرفته‌اند ولی باید دید این گفته تا چه میزان با واقعیت مطابقت دارد؟ چون این امکان نیز وجود دارد به بهانه حضور داعش که خود را یک گروه اسلامی تعریف می‌کند زمینه های سرکوب گروههای راستین اسلامی نیز فراهم گردد.