-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ شهریور ۱۳, جمعه

قوماندان ناتو: تهدید طالب بزرگتر از داعش است.

تا همین سه ماه پیش پیوسته از کاخ سفید اعلام می شد که طالب دیگر تهدیدی به امریکا نیست. این چرخش افزایش فشار بر پاکستان است که طالب را همچون ابزار راهبردی خویش درچنگال نگهداشته است.


جنرال فلیپ ام. بریدلوف (Gen. Philip M. Breedlove) قوماندان ائتلاف عالی ناتو برای اروپا طی نشست خبری در کابل گفت عملکرد نیروهای امنیتی افغان در برابر طالبان مسلح قابل ستایش است.

آقای بریدلوف میگوید، ماموریت حمایت قاطع در افغانستان به زمان بیشتر نیاز داشته و آنان از نیروهای امنیتی افغان حمایت خواهند کرد:

" چندین سال قبل میدانستیم، اکنون می دانیم و در آینده نیز خواهیم دانست که ما باید در چهار بخش به تلاش های مان با نیروهای افغان ادامه بدهیم، توانایی های هوایی، استخباراتی، لوژستیکی و نگهداری عمومی در تمامی بخش ها از وسایط یا به طیاره ها. "

به گفته وی نیروهای افغان در مبارزه با طالبان از خود شایستگی های زیادی نشان داده اند و توانسته اند بگونه خوب از کشور شان دفاع کنند.

این در حالیست که نیروهای امنیتی افغان به تنهایی در برابر طالبان و گروه دولت اسلامی موسوم به داعش می جنگند و به گفته اکثر مقامات ناتو و امریکایی در این مبارزه کامیاب بوده اند.

در عین حال آقای بریدلوف گروه طالبان را نسبت به داعش یک تهدید بزرگ تر برای افغانستان می خواند.

به گفته وی طالبان تلاش دارند تا نیروهای امنیتی افغان را برای مردم این کشور ضعیف نشان دهند اما به گفته وی آنان در برابر نیروهای امنیتی افغان ناکام مانده اند.

جنرال فلیپ ام. بریدلوف قوماندان ائتلاف عالی ناتو برای اروپا می گوید که پاکستان باید در امر مبارزه با مخالفان مسلح در امتداد خط دیورند تلاش های جدی را انجام دهد:

" ما از تلاش های حکومت افغانستان برای رسیدگی پاکستان در مورد مشکلات سرحدات حمایت می کنیم، به نظر من ما همه موافق هستیم که پاسخ به مشکلات در سرحدات حمایت یک جانبه دو کشور است. "

آقای بریدلوف می گوید که میزان حملات مخالفان مسلح و ماین گذاری های کنار جاده در دو ماه گذشته کاهش یافته است اما او میگوید که نیروهای امنیتی افغان در سال جاری میلادی تلفات بیشتری را متقبل شده اند.

در این حال کارشناسان نظامی می گویند که ناتو و امریکا باید نیروهای امنیتی افغان را بگونه لازم تجهیز کرده و قوای هوایی این کشور را هرچه بیشتر تقویت نماید.