-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ شهریور ۲۲, یکشنبه

هشدار روسیه به امریکا

منتظر عواقب ناخواسته در میدان سوریه باشید.


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه‌ی روسیه، روز جمعه، ۲۱ شهریور ماه از ایالات متحده‌ی آمریکا درخواست کرد که دو کشور با هدف جلوگیری از عواقب ناخواسته، همکاری نظامی خود را از سر بگیرند.

این درحالی‌ست که روسیه آغاز به یک‌سری مانورهای دریایی در سواحل سوریه کرده و مقامات آمریکایی معتقدند که مسکو در حال تقویت نیروهای خود برای حمایت از بشار اسد است.

لاوروف در یک کنفرانس خبری در مسکو اعلام کرد که روسیه به‌منظور کمک به اسد برای رویارویی با نیروهای داعش، به سوریه تجهیزات نظامی فرستاده است و نیروهای نظامی روس نیز در اصل به‌منظور کمک برای راه‌اندازی آن تجهیزات و آموزش به سربازان سوری در آنجا هستند.

لاوروف در سخنان خود واشنگتن را به‌دلیل قطع یک‌ساله‌ی ارتباط مستقیم نظامی بین روسیه و ناتو در پی بحران اوکراین سرزنش کرد. وزیر امور خارجه‌ی روسیه تماس مستقیم بین مقامات نظامی دو کشور را برای جلوگیری از عواقب ناخواسته بسیار ضروری دانست و گفت: «حالا به‌جای مقامات نظامی، ما با یکدیگر تماس می‌گیریم، اما آنها یکدیگر را بهتر می‌فهمند... اما اگر آن‌طور که جان کری بارها گفته است، آمریکا خواستار مسدود ماندن این کانال‌هاست، هرطور که میل شماست.»  

لاوروف اعلام کرد که مانورهای دریایی روسیه در شرق مدیترانه از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده بودند و در انطباق کامل با قوانین بین‌المللی هستند.

روسیه اعلام کرده است که از هشتم سپتامبر تا هفتم اکتبر چندین دور مانور دریایی در سواحل سوریه خواهد داشت. این مانورها با شلیک‌های آزمایشی موشک همراه خواهد بود براساس گزارش سازمان‌های حمل و نقل هوایی تعدادی از مسیرهای پرواز هواپیماها در آن منطقه به‌طور موقت مورد استفاده قرار نخواهند گرفت.

یک منبع نزدیک به نیروی دریایی روسیه به رویترز اعلام کرده: اسکادرانی شامل پنج کشتی روسی مجهز به موشک‌های هدایت‌شونده برای اجرای مانور  عازم آب‌های سوریه شده‌اند. گفته شده که این مانور با هماهنگی و موافقت دولت سوریه انجام می‌شود.

ایالات متحده‌ی آمریکا از حریم هوایی سوریه برای هدایت عملیات هوایی علیه نیروهای داعش استفاده می‌کند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که حضور گسترده‌تر نیروهای روسیه در سوریه چشم‌انداز رویایی این دو ابرقدرت را در میدان نبرد افزایش می‌دهد.

در آخرین گزارش‌ها، دو مقام غربی و یک منبع خبری روس به رویترز گفته‌اند که مسکو موشک‌های ضدهوایی پیشرفته‌ی اس ای-۲۲ به سوریه فرستاده است. سیستمی که نه به‌وسیله‌ی نیروهای سوری که توسط نیروهای روسی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مقامات آمریکایی در واشنگتن همچنین اعلام کرده‌اند که حدود دویست نیروی پیاده نظام دریایی روسیه در یک پایگاه هوایی در نزدیکی لاذقیه مستقر شده‌اند و تعداد آنها در روزهای اخیر افزایش یافته است. این نیروها در حال آماده‌سازی پایگاه هوایی برای استفاده در آینده هستند.

مسکو از هرگونه اظهار نظری در مورد این گزارش‌ها خودداری کرده است.