-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ شهریور ۳۱, سه‌شنبه

خود کفایی افغانستان از نظر امکانات تروریستی

همۀ مدرسه یی ها نگاه شان نسبت به زن همان نگاه طالب و القاعده است.
اشاره: ده سال بعد، افغانستان خود به خود به مرکز دایمی القاعده ووهابیت تغییر شکل می دهد.


یک نهاد تحقیقاتی در افغانستان با انتشار گزارشی از گسترش افراط‌گرایی در مدارس دینی غیررسمی در این کشور ابراز نگرانی کرده است.
مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان این گزارش را براساس پژوهشی در ۵۰ مدرسه‌ای که در نهادهای دولتی ثبت نشده اند، واقع در ۱۰ ولایت در جنوب، شرق، شمال و مرکز افغانستان تهیه کرده است.

پژوهشگران این مرکز منابع آموزشی، مالی و گرایش‌های ایدئولوژیک مدارس را در مصاحبه با ۳۰۶ نفر از مدرسان و طلبه‌های این مدرسه‌ها بررسی کرده‌اند.

عبدالاحمد محمدی، از نویسندگان این گزارش به بی‌بی‌سی گفت که تا ۱۵ درصد از این مدارس تحت تاثیر گرایش‌های تندروانه قرار دارند و ۸ درصد از کسانی که با آن‌ها مصاحبه شده، باورهای سلفی و وهابی خود را اظهار کرده‌اند.

آقای محمدی گفت: "رد پای ایده‌های رادیکال در این مدارس پیدا می‌شود. یکی از شاخص‌های ما پیروی از وهابیت و سلفی‌گری بود که در ولایت‌هایی مثل ننگرهار و کنر تعداد قابل توجهی از استادان و دانشجویان مدارس به این باور بودند که فرقه وهابیت و سلفی‌گری انعکاس‌دهنده اسلام واقعی است. این خودش جای نگرانی است."

او افزود: "شاخص دیگر ما طرفداری از حملات انتحاری و توجیه مقاوت طالبان علیه دولت بود. 77 درصد از پاسخگویان معتقد بودند که حملات انتحاری تحت شرایط خاصی جایز است. این خودش جای نگرانی است. این‌ها پدیده‌های جدیدی است که در حال گسترش است. اگر دولت نتواند جلو گسترش آن‌ها را بگیرد، در آینده نه چندان دور آن‌ها چالش‌های بزرگی را برای دولت ایجاد کند ـ چه در عرصه امنیتی، چه سیاسی و چه عرصه اجتماعی- فرهنگی."

گزارش حاکی است که بیش از ۶۰ درصد مصاحبه‌شوندگان گفته‌اند که برای زنان رسیدگی به امور خانه و فرزندان ضروری‌تر از آموزش است، ۳۳ درصد آن‌ها معتقدند که زنان اجازه فعالیت سیاسی را نداشته باشند و ۲۵ درصد دیگر برابری افراد بدون توجه به جنسیت، قومیت و مذهب آن‌ها را به وضوح رد کردند.
در شرق (ولایت کنر) نزدیک به 97 درصد و به طور کلی نزدیک به ۱۳ درصد مصاحبه شوندگان با برابری حقوق زنان و مردان مخالفت کردند و ۵۰ درصد گفتند که دموکراسی ارزش‌های اسلامی را به چالش می‌کشد و اگر ضروری باشد، جلو دموکراسی را خواهند گرفت.