-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ شهریور ۱۵, یکشنبه

هشدار امریکا به روسیه بر سر احتمال درگیری در سوریهگزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از روسیاالیوم، وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه و «جان کری» وزیر خارجه آمریکا امروز(شنبه) درباره مسایل مختلف اوضاع سوریه و راهکارهای مبارزه با داعش بحث و تبادل نظر کردند.
در ادامه این بیانیه آمده است که لاوروف و همتای آمریکایی وی در این گفت وگوی تلفنی به مسایل همکاری برای حمایت از تلاش های سازمان ملل با هدف اجرای روند سیاسی در سوریه طبق بیانیه ژنو 1 در 30 ژوئن سال 2012 پرداختند.
وزارت خارجه آمریکا هم ساعتی پس از این مکالمه، متن گفته های جان کری به همتای روس خود را منتشر کرد.
بر اساس گزارش وزارت خارجه آمریکا، کری به اخبار مربوط به حضور نیروهای نظامی روس در خاک سوریه و عملیات آنها ضد تروریست های داعش، واکنشی تند نشان داده است.
هفته پیش بود که رسانه های صهیونیست مدعی بمباران مواضع داعش در خاک سوریه توسط جنگنده های روس شدند. جان کری در خصوص این اخبار به سرگئی لاوروف هشدار داد و گفته که اگر چنین خبری واقعیت داشته باشد، خطر تشدید درگیری ها، جان باختن بی گناهان بیشتر، تندتر شدن جریان سیل آوارگان سوری و رویارویی با ائتلاف ضدداعش تحت رهبری آمریکا، غیرمحتمل نخواهد بود.
این اتهامات در حالی مطرح می شود که ارتش روسیه سال هاست مستشاران خود را در بندر طرطوس مستقر کرده است.