-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ شهریور ۲۸, شنبه

لبنان در آستانه فروپاشی

نخست وزیر لبنان؛ در حال حرکت به طرف فروپاشی هستيم.


نخست وزیر لبنان در مصاحبه با نشریه واشنگتن پست گفت: ما در حال حرکت به طرف فروپاشی هستیم. "تمام سلام" درباره ناآرامی های اخیر در لبنان گفت: من نمی توانم تظاهرکنندگان را سرزنش کنم زیرا این موضوع ناشی از یک حقیقت است و آن نتیجه بن بستی است که کشور در آن به سر می برد. ناتوانی در انتخاب رئیس جمهور در یک سال و چهار ماه اخیر و بی تحرکی موسسات قانونی از جمله پارلمان و شورای وزیران از جمله این موارد است.

وی افزود: من فردی بی طرف هستم و براساس توافقی که جناح های سیاسی با هم داشتند یازده ماه پیش برای تشکیل دولت انتخاب شدم. اما آنها یازده ماه است که در حال اختلاف و نزاع با هم هستند.من خودم حزب سیاسی مستقلی ندارم و این موضوع سبب می شود که شفاف باشم.

وی افزود: با توجه به فضای سیاسی موجود مطمئنا حرکت به جلوی یک دولت ائتلافی همانند آنچه وجود دارد بسیار دشوار خواهد بود. ما جناح های سیاسی داریم که از این وضع برای ضربه زدن به هم استفاده می کنند. من امیدوارم که کشور در تمامی جنبه های سیاسی خود سکولار باشد. من شخصا از این موضوع حمایت می کنم.

سلام گفت:ما در یکسال و نیم گذشته تجربه موفقیت آمیزی را سپری کردیم و آن وجود یک نخست وزیر بی طرف در راس قدرت بود.چرا حالا شاهد یک رئیس جمهور بی طرف در راس قدرت نباشیم. از زمان استقلال در سال هزار و نهصد و چهل و سه ما دوازده رئیس جمهور داشته ایم که یازده نفر آنها را قدرت های خارجی پیشنهاد کرده اند.

وی افزود: آمریکا و روسیه و قدرتهای منطقه ای در این موضوع دخیل بوده اند. حالا بازیگران اصلی قدرت در منطقه ایران و عربستان سعودی هستند.

نخست وزیر لبنان گفت: این موضوع باید هرچه سریعتر روی دهد .اجازه بدهید رو راست باشم ما به سوی فروپاشی حرکت می کنیم. جناح های سیاسی در لبنان خودشان نمی توانند یک رئیس جمهور انتخاب کنند.