-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مهر ۹, پنجشنبه

هشدار نظامی خامنه ای برای عربستان

اشاره: دیگر «خالد بن ولید» ی وجود ندارد که پیام غلبه بر اصحاب غفلت بیاورد.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران امروز در جمع گروهی نظامی به دولت عربستان سعودی هشدار داده که اگر به حجاج ایرانی بی احترامی کند یا به وظایف خود در قبال اجساد زائران کشته شده ایرانی در واقعه منا عمل نکند، ایران عکس العملی "خشن و سخت" نشان خواهد داد.
او تلویحا حمایت عربستان را از صدام حسین، رئیس جمهور پیشین عراق در دوران جنگ با ایران یادآوری کرده و گفته است که همه حامیان او "سیلی خوردند" و باید ایران را شناخته باشند.
تندی کم سابقه لحن رهبر ایران و مخاطبان او که نظامی بودند ماهیت تهدید او را تا حدود زیادی روشن می کرد، اما اگر تردیدی هم برای کسی باقی مانده بود، مقامات نظامی ایران با اعلام آمادگی برای "انجام هرگونه مأموریت درباره واقعه منا" روشن کردند که هشدار رهبر ایران یک هشدار نظامی است.
روابط ایران و عربستان سعودی افت و خیزهای زیادی داشته است، اما از ۲۸ سال پیش که درگیری میان زائران ایرانی و نیروهای سعودی در عربستان به کشته شدن صدها ایرانی انجامید، رابطه دو کشور تا این حد پر تنش نبوده است.
حوادث امسال حج هم بر دامنه این تنش کم سابقه افزوده است.
ائتلاف به رهبری عربستان که علیه حوثی های مورد حمایت ایران در یمن می جنگد، همین امروز اعلام کرده که یک لنج ماهیگیری را در نزدیکی آب های یمن مصادره کرده که از ایران برای حوثی ها سلاح می برده است.
البته جنگ نیابتی ایران و عربستان از چند سال پیش عمدتا در سوریه و تا حدودی در بحرین هم جریان داشته است.