-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مهر ۱۹, یکشنبه

سقوط کندز، مشکل امریکا را حل کرد.

افزایش مأموریت نیروهای بین المللی در خاک افغانستان

روزنامه وال‌استریت ژورنال در گزارشی نوشت: وزیر دفاع ایالات متحده می‌گوید تمامی اعضای ناتو در مورد تمدید حضور نیروهای ائتلاف در افغانستان به توافق رسیده‌اند.

بنابراین گزارش، پس از تعیین برنامه خروج ناتو از افغانستان در سال 2012 اوضاع و فضای سیاسی در افغانستان تغییر کرده است.

به دنبال به قدرت رسیدن «اشرف غنی»، روابط افغانستان و آمریکا دوباره گرم شد و دقیقاً یک روز بعد از تشکیل حکومت وحدت ملی، در سپتامبر سال گذشته توافقنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا امضا شد.

این گزارش می‌افزاید: مقامات آمریکایی و ناتو پس از تصرف چند روزه «قندوز» توسط طالبان به آسیب‌پذیری جامعه افغانستان پی برده و راه را برای تمدید دوره ماموریت خود در افغانستان باز نمودند.

«اورزولا فون دیر لین» وزیر دفاع آلمان در نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در بروکسل گفت: ناتو ماموریت خود را در افغانستان افزایش می‌دهد.

وی افزود: ممکن است این نیاز وجود داشته باشد که نیروهای عضو ناتو دوره طولانی‌تری در افغانستان حضور داشته باشند و هر تصمیمی درباره ماموریت ناتو در افغانستان باید بر اساس شرایط این کشور اتخاذ شود.

وال‌استریت ژورنال نوشت: ژنرال «جان کمپل» فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز ضمن استقبال از طرح افزایش حضور نیروهای ائتلاف در کابل، گفت: عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان، تقویت و افزایش فعالیت‌های تروریستی در این کشور را به دنبال خواهد داشت.

در حال حاضر 9 هزار و 800 نظامی امریکایی در افغانستان مستقر هستند که بر اساس طرح‌های قبلی کاخ سفید قرار بود تا پایان سال 2016 میلادی از این کشور خارج شده و شمار نیروهای امریکایی به زیر هزار نفر برسند.

این در حالی است که روزنامه داون پاکستان چندی پیش به نقل از منابع آمریکایی نوشت: امریکا قصد دارد حداقل 8 هزار نیروی خود را تا پایان 2016 در افغانستان حفظ کرده و دست کم تا پایان 2017 نیز چند هزار امریکایی را در افغانستان نگه دارد.

بر اساس نخستین برنامه دولت «باراک اوباما»، نیروهای رزمی آمریکا تا اخیر سال 2014 باید افغانستان را ترک می‌کردند. ولی در دو سال گذشته برنامه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان همواره مورد بازبینی قرار گرفت و تغییر کرد.

آخرین برنامه آقای اوباما خروج تدریجی نزدیک به ده هزار نیروهای آمریکایی باقی‌مانده در افغانستان تا پایان سال 2016 است. مطابق به این برنامه شمار نیروهای آمریکایی به چندصد تن کاهش یافته و محدود به شهر کابل خواهد بود.