-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مهر ۲۴, جمعه

احتمال تشدید جنگ بیشتر شد.

اوباما اعلام کرد که امریکا از افغانستان خارج نمی شود.


خبرگزاری فرانسه گزارش داد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد خروج نیروهای این کشور از خاک افغانستان را متوقف کند.

پیش از این قرار بود خروج نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان پیش از اتمام دوره دوم ریاست جمهوری اوباما یعنی ماه ژانویه سال 2017 میلادی انجام بگیرد.

اوباما قصد داشت به عنوان رئیس جمهوری در تاریخ ثبت شود که سربازان آمریکایی را از افغانستان و عراق به خانه بازگردانده است. اما تجربه این دو کشور نشان داد که خروج نیروهای آمریکایی به امنیت و ثبات آنها نمی‌انجامد.

عراق پس از خروج نیروهای بین‌المللی بیش از پیش به میدان مبارزه برای گروه‌های متخاصم تبدیل شد. حمله اخیر طالبان به قندوز نیز نشان داد که دولت مرکزی افغانستان هنوز برای کنترل کل کشور آمادگی ندارد.

طالبان در اواخر ماه سپتامبر موفق شدند، شهر قندوز را تصرف کنند اما پس از سه روز توسط نیروهای دولتی افغانستان و با پشتیبانی نیروهای بین‌المللی از این شهر رانده شدند. با این حال ترس از بازگشت طالبان بویژه زنان را به فرار از شهر قندوز وادار کرده بود.

نیویورک تایمز در این باره نوشت: طالبان در یک اقدام هدفمند زنانی را که در قندوز فعالیت های اجتماعی داشتند مورد آزار قرار داد، یک دبیرستان دخترانه را غارت و دفاتر بسیاری از سازمان هایی را که از حقوق زنان در قندوز دفاع می کردند، تخریب کرد.